Kultura i Rozrywka

Wróć

Kultura na weekend. Atrakcje także na rynku [WIDEO]

2019-04-26 07:36:03
Przed nami już ostatni weekend kwietna. Koncerty, nowe wystawy, spektakl grupy Fair Play Crew, a w kinie premiera filmu Avengers: Koniec gry - to tylko kilka propozycji na najbliższe dni. Są także wydarzenia plenerowe.
Maciej Safaryn
Koncerty: Bielas i Marynarze w Zmianie Klimatu

Bielas i Marynarze, znani również jako Marynarze Łodzi, to prawdziwy rock'n'rollowy zespół w najlepszym rozumieniu tych słów. Muzycy formacji są od lat obecni na polskim rynku, chociaż Marynarze to ich pierwsza wspólna kolaboracja. Motorem napędowym łódzkiego okrętu jest Jacek Bieleński i jego bezkompromisowe teksty, pełne prawdy o życiu i przewrotnego humoru. Koncert odbędzie się w sobotę.



Sprawdź: Bielas i Marynarze w Zmianie Klimatu

Opera: premiera spektaklu Fair Play Crew

Kiedyś to było - to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew. Ich abstrakcyjne poczucie humoru, lata doświadczenia scenicznego i niezrównane umiejętności sprawiają, że Fair Play Crew w swoim spektaklu śmieszą bez słów widzów w każdym wieku.



Ten wyjątkowy spektakl przenosi nas w przyszłość, w której tancerze formacji Fair Play Crew wcielają się w nieco starszych panów i wspominają, jak kiedyś to było, a działo się naprawdę wiele! Choć ta podróż może wydawać się sentymentalna, nie zabraknie w niej świetnej zabawy w czystej postaci. Premiera spektaklu odbędzie się w piątek w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Sprawdź: Premiera spektaklu komediowego Kiedyś to było

Wernisaże: wystawa dla dzieci i malarstwo z Białorusi

Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, pomysłodawcy wystawy są pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań. Dzieła z kanonu polskiej sztuki współczesnej - choć nie zostały stworzone z myślą o dziecięcym odbiorcy - zostały dobrane tak, aby działały na wyobraźnię i odwoływały się do przeżyć znanych każdemu dziecku. Ich forma czy też historie ich powstania powinny zainteresować zwiedzających w każdym wieku. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę w Galerii Arsenał.

Sprawdź: Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci

Czas jak rentgen to wystawa malarstwa 6 białoruskich artystów z Mińska, która jest efektem projektu artystycznego o tej samej nazwie. Autorami prac są Włodzimierz Zlenko, Stanisław Górski, Anastazja Chobotowa, Wasyl Zieńko, Gleb Otczyk i Genadiusz Kozieł.

Wystawa ukazuje przejawy współczesnej sztuki w jej różnorodności tematów i form wyrazu. Dzięki temu ukazuje również swoisty przekrój przez główne procesy zachodzące na Białorusi w kontekście rozwoju kultury. Myślą przewodnią projektu jest sentencja greckiego filozofa Heraklita, który twierdził, że Wszystko płynie, wszystko się zmienia, że w świecie nie ma nic stałego, jedynie czas, określający przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek w Spodkach WOAK-u.

Sprawdź: Czas jak rentgen. Otwarcie wystawy

Dzień Wolnej Sztuki: powolne zwiedzanie w Arsenale

W sobotę o godz. 12.00 w 95 muzeach i galeriach w 44 miejscowościach w Polsce odbędzie się dziewiąta edycja muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Galeria Arsenał zaprasza do wspólnego powolnego celebrowania 5 wybranych prac z wystawy Foghorn. Wątek transformacji w pracach z Kolekcji II Galerii Arsenał. Jak co roku zaprosiła do współpracy pięcioro przewodników/czek, którzy opowiedzą o wybranych przez siebie pracach z Kolekcji II.

Sprawdź: Dzień Wolnej Sztuki w Galerii Arsenał elektrownia

Pałac Branickich: koncert wielkanocny

W repertuarze koncertu są kompozycje dwóch najznamienitszych twórców epoki baroku - Let God arise HWV 256a ze słynnego zbioru Chandos Anthems Georga F. Haendla oraz Wielkanocne oratorium (Oster - Oratorium) BWV 249 Johanna S. Bacha.

Dzieła te zabrzmią po raz pierwszy w Białymstoku. W koncercie wezmą udział wspaniali soliści: Małgorzata Trojanowska (sopran), która wykona partię solową w anthemie Haendla oraz Marta Wróblewska (sopran), która zaprezentuje arię solową w bachowskim oratorium oraz Marcin Liweń - kontratenor altowy, Karol Kozłowski - tenor oraz Jarosław Bręk. Na instrumentach historycznych towarzyszyć im będzie artyści z Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Warszawy, wchodzący w skład orkiestry i chór Zespołu Muzyki Dawnej Diletto. Koncert odbędzie się w sobotę w Aula Magna Pałacu Branickich. Wstęp jest wolny.

Sprawdź: Wielkanocny koncert oratoryjny

Międzynarodowy Dzień Tańca: dużo atrakcji

29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca, ale w Białymstoku przez cały piątek będzie trwać świętowanie. Pomysł powstał z inicjatywy Julii Dondziło, zaś organizacją wydarzenia zajmują się sami artyści, zespoły i studia tańca przy niezastąpionym wsparciu Uniwersyteckiego Centrum Kultury w Białymstoku. W programie są: dance walking, Białostocki Wieczór Tańca oraz jam taneczny.

Sprawdź: Międzynarodowy Dzień Tańca w Białymstoku

Akcja na rynku: książka na majówkę za darmo

Majówka tuż, tuż. To czas wyjazdów na łono natury oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Warto też znaleźć chwilę na oderwanie się od rzeczywistości i wyruszyć w świat niezwykłych przygód lub zwiedzić nieznane miejsca... czytając. Jeśli nie macie jeszcze książki na długi weekend - Książnica Podlaska spieszy z pomocą. W piątek, w samo południe, w pobliżu Ratusza pracownicy biblioteki będą rozdawać książki.

Sprawdź: Książka na majówkę po raz drugi

Podlaska Akademia Kultury: film Portret wenecki

Spektakl telewizyjny Portret wenecki w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej to adaptacja opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Portret wenecki, podobnie jak inne opowiadania i eseje wybitnego pisarza tworzącego na emigracji, laureata wielu nagród, miał swój pierwodruk na łamach Kultury w ramach Dziennika pisanego nocą. W tym opowiadaniu również, jak w całym jego pisarstwie, bardzo liczne i silne są związki biografii bohatera-narratora i autora. Prelekcję i dyskusję po niedzielnym pokazie w kinie Forum poprowadzi krytyk literacki Waldemar Smaszcz.

Sprawdź: Podlaska Akademia Kultury - Portret wenecki

W kinie: premiera filmu Avengers: Koniec gry

Avengers: Koniec gry to bezprecedensowa filmowa podróż będąca punktem kulminacyjnym budowanego od dekady filmowego uniwersum Marvela. Kiedy połowa populacji Wszechświata została unicestwiona, a drużyna Avengers rozbita, pozostali superbohaterowie będą zmuszeni stawić czoła potężnemu Thanosowi. Kto zwycięży w tym ostatecznym starciu życia i śmierci. Film można oglądać w sieci kin Helios. Dla fanów serii jest też maraton filmowy.



Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny Leon i Matylda to historia pewnego związku starszego mężczyzny z dużo młodszą od niego kobietą. Czasem przypomina bajkową opowieść, a czasem jest to pełen napięcia thriller z sensacyjnym wątkiem w tle. Momentami przypomina też komedię małżeńską o perypetiach niekonwencjonalnie zachowującej się pary. On – mający skłonność do bycia osobą podporządkowującą sobie innych, ona – ze skłonnością do uzależnienia od bycia kochaną. Ich życie to swoista szarpanina pomiędzy miłością, pożądaniem, opiekuńczością, wiecznymi powrotami, kłótniami i godzeniem się. Jest to zarazem spektakl o przekraczaniu granic, nie tylko tych moralnych, ale również etycznych i religijnych. Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, aby być kochanym?
W repertuarze jest też Mayday - jedna z najlepszych komedii autorstwa Raya Cooneya - brytyjskiego komediopisarza, określanego jako mistrza farsy. Sztuka opowiada historię taksówkarza-bigamisty, który przez wiele lat wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet. Na skutek wypadku, jego tajemnica wychodzi jednak na jaw, co wywołuje lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawiają, że Mayday od ponad 30 lat rozśmiesza publiczność na całym świecie.



Białostocki Teatr Lalek Dwaj panowie, Muzyk – Krzysztof Bitdorf i Aktor – Ryszard Doliński poprzez szlachetną błazenadę prowokują dziecięcą publiczność do współuczestniczenia w zabawie teatralnej. Warto wybrać się na Czerwonego Kapturka. W roli głównej występuje Małgorzata Płońska.
Małe dzieci warto zabrać na spektakl Karmelek - ciepłą, pełną humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym najbliższym. To okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z widownią. Widzowie odwiedzą najmniejszą wioskę na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie.
Doczekaliśmy się też Little Shop of Horrors w Białostockim Teatrze Lalek. A wszystko zaczyna się tak niewinnie: skromny właściciel kwiaciarni, Seymour, przypadkiem staje się właścicielem niezwykłej rośliny. Życie Seymoura zmienia się nie do poznania - z dnia na dzień staje się sławny, znany, podziwiany, zdobywa wybrankę swego serca - ale czy za to wszystko nie przyjdzie mu słono zapłacić? Powstał spektakl w broadwayowsko-hollywoodzkim stylu autorstwa Howarda Ashmana i Alana Menkena, twórców disneyowskich hitów jak Mała syrenka, Piękna i Bestia czy Alladyn.

Repertuar teatrów
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl