Kultura i Rozrywka

Wróć

Kultura ludowa inspiruje. Sympatycy tkactwa mają swój fanklub

2018-11-14 15:05:00
Przez cały rok Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku realizuje działania w ramach projektu Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym. Placówka udowadnia, że tkactwo ludowe może być źródłem inspiracji.
WOAK
Projekt Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym ma na celu ochronę i zachowanie wzornictwa i tradycyjnych technik tkaniny podlaskiej oraz jego upowszechnienie, zwłaszcza wśród młodych.

Warsztaty, szlak, street art

Na przestrzeni kilku miesięcy odbyły się warsztaty, spotkania i konkursy. Rok temu, za sprawą podobnego projektu, utworzony został szlak Kraina wątku i osnowy. Obecnie, by go uaktywnić i zachęcić młodzież do odwiedzania znajdujących się tam pracowni tkackich, WOAK podjął się organizacji pierwszego wyjazdu na szlak połączonego z działaniami streetartowymi, nawiązującymi do tkaniny dwuosnowowej. Grupa młodych ludzi mogła odwiedzić pracownie tkackie znajdujące się na szlaku, poznać twórczynie i zostawić swój ślad na chodnikach i ulicach Janowa oraz Korycina.

- Nasze działania wokół tkaniny są wielopłaszczyznowe - mówi Krystyna Kunicka z WOAK-u, koordynatorka projektu. - Po pierwsze, mają wykształcić następców, którzy nauczą się technik tkackich, a także zapoznają się z tradycyjnym wzornictwem, dzięki czemu w przyszłości będą mogli sami tkać i uczyć innych. Po drugie, mają zachęcić młodych ludzi do czerpania z tradycji, dlatego w Białymstoku, przy naszym ośrodku utworzyliśmy fanklub Wokół tkaniny, w którym propagujemy wzornictwo z tkanin i technikę tkacką.

Fanklub - miejsce dla miłośników tkactwa

Fanklub to cykliczne spotkania przy pracowni plastycznej WOAK, w których mogą wziąć udział sympatycy tkactwa w różnym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży. Członkowie fanklubu wymieniają się informacjami oraz opiniami, a przede wszystkim uczestniczą w atrakcyjnych warsztatach, m.in.: aplikacji, batiku oraz malowania za pomocą szablonów. Zorganizowane działania, w tym wyjazd, miały nie tylko przybliżyć podlaskie rękodzieło, ale pokazać, w jaki sposób można wykorzystać je do animacji w przestrzeni miejskiej.

Finał projektu odbędzie się we wtorek (20.11) o godz. 11.00 w WOAK-u przy ul. Kilińskiego 8. W wydarzeniu wezmą udział zainteresowane osoby, a przede wszystkim członkowie fanklubu, uczestnicy warsztatów, wyjazdów, a także laureaci konkursu plastycznego. W planach jest prezentacja prac wykonanych na wszystkich warsztatach, które odbyły się w ramach projektu, i opowieść o nich na podstawie dokumentacji fotograficznej. Zostanie także zaprezentowana książeczka edukacyjna dla dzieci Jak powstaje tkanina, w której znalazły się ciekawostki, krzyżówki, rebusy i zagadki dotyczące tkania na krosnach, tematyki i kompozycji ludowych tkanin.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl