Aktualności

Wróć

Kulinarny szlak. W Białymstoku powstała nowa atrakcja turystyczna

2021-11-16 17:23:37
Jeszcze w tym miesiącu w Białymstoku nastąpi oficjalne otwarcie Kulinarnego Szlaku Dawnego Białegostoku. Pomysł został zrealizowany przez Stowarzyszenie Dorzecze, a sfinansowany przez Miasto.
UM Białystok
Regionalna kuchnia przedwojenna

Stworzenie produktu turystycznego, który nie prowadzi od jednego zabytku do drugiego, a oparty jest na kuchni okresu przedwojennego i smakach regionu, stanowiło naturalną odpowiedź na wciąż silnie rozwijającą się gałąź turystyki kulinarnej. To szansa dla lokalnych restauratorów na wypozycjonowanie swojego menu, poszerzenie oferty i przyciągnięcie nowego klienta zorientowanego na poznanie Białegostoku od strony kulinarnej i historycznej.

– Z pewnością istnienie takiego szlaku wzbogaci ofertę turystyczną Białegostoku, a także przyczyni się do promocji miasta, które słynie z dobrego, regionalnego jedzenia – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Naszym celem jest także ocalenie potraw i produktów znanych u nas w dawnych czasach, kiedy funkcjonowało tutaj wiele renomowanych zakładów gastronomicznych - dodał.

Organizatorami i twórcami szlaku, odpowiedzialnymi za jego merytoryczne opracowanie i wdrożenie koncepcji w życie, są Andrzej Fiedoruk i Andrzej Lechowski.

- Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne i polegało na dobrowolnym zgłoszeniu lokalu gastronomicznego, producenta potraw, produktów, które historycznie (przed 1939 r.) związane były z Białymstokiem. Liczba zgłoszonych potraw (produktów) jest dowolna, jednak musiała być ona uzgodniona z organizatorem szlaku - wyjaśnia Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Jakie obiekty znajdziemy na szlaku?

Na szlaku znajduje się 18 obiektów. Są to:

- Sklepy Lech: Białystok, ul. Gajowa 59A, ul. Wiejska 68A, ul. Sybiraków 7 lok. 7 i Kleosin, ul. Zambrowska 32;
- Pawilon Towarzyski, Białystok, ul. Akademicka 30;
- Rekin, Białystok, ul. Warszawska 79;
- Na Prawo, Białystok, ul. Mickiewicza 1;
- Tortowa, Białystok, ul. Piotrkowska 2A lok. 2b;
- Esperanto Cafe, Białystok, Rynek Kościuszki 10;
- Barley, Białystok, Rynek Kościuszki 17;
- Restauracja Kawelin, Białystok, ul. Legionowa 10;
- Piekarnia-Cukiernia Okruszek, Białystok, ul. Stawowa 11;
- Akcent, Białystok, Rynek Kościuszki 17;
- Pierogarnia, Białystok, ul. Waszyngtona 32/U86;
- Lokalni-Naturalni, Białystok;
- Gospoda Podlaska, Białystok, Rynek Kościuszki 18;
- Restauracja Cristal, Białystok, ul. Lipowa 3/5;
- Precle – Prosto z pieca, Białystok, ul. Lipowa 31/33 lok. 5;
- PSS Społem, Białystok, Rynek Kościuszki 15;
- Wedel, Białystok, Rynek Kościuszki 17;
- Restauracja Hotelu Branicki, Białystok, ul. Zamenhofa 25.

Dokładne opisy szlaku i powyższych obiektów dostępne są na stronie Białostockie Szlaki.

Wszystkie obiekty zostaną oznaczone specjalnym znaczkiem Jemy z historią, potwierdzającym udział w projekcie i spełnienie wymagań regulaminowych przynależności do szlaku. Będzie to świadczyło także o tym, że uczestnicy projektu to renomowani i sprawdzeni restauratorzy i producenci żywności.

Uroczyste, oficjalne otwarcie Kulinarnego Szlaku Dawnego Białegostoku nastąpi 20 listopada o godz. 18.00 w Hotelu Cristal.

Pomysłodawca projektu – Stowarzyszenie Dorzecze – otrzymało dofinansowanie z budżetu Miasta Białystok w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa, w formie wsparcia zadania Promocja i prezentacja walorów turystycznych Miasta Białystok. Wysokość dofinansowania to 30 tys. zł.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl