Kultura i Rozrywka

Wróć

Kulinarne sąsiedztwo, kolacja pokazująca więzy kuchni polskiej i niemieckiej [KONKURS]

2021-11-22 18:22:59
W tym roku Polska i Niemcy obchodzą 30. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Powiązania między Polską i Niemcami to nie tylko relacje polityczne i gospodarcze, ale także relacje społeczeństw obywatelskich i podobieństwa na płaszczyźnie lifestylu czy kuchni.
Materiały prasowe organizatora
W ostatnich dniach listopada, na zaproszenie Ambasady Niemiec w Polsce, w czterech polskich miastach zagoszczą trzy znakomite niemieckie szefowe kuchni, członkinie ruchu Slow Food. Wraz z polskimi szefowymi i szefami kuchni przygotują nowoczesne menu, inspirowane tradycyjną kuchnią obu narodów, ale oparte na lokalnych, sezonowych polskich produktach. 

Trzy niemieckie szefowe kuchni, Luka Lübke, Barbara Stadler oraz Katharina Bäcker, odwiedzą Warszawę (24 listopada), Białystok (25 listopada), Lublin (27 listopada) oraz Łódź (29 listopada). W każdym z miast wraz z lokalnym szefem lub szefową kuchni przygotują czterodaniową kolację. Jej menu będzie niespodzianką dla gości - zostanie zbudowane na bazie najlepszych sezonowych produktów wybranych na lokalnym targu i od dostawców restauracji. Do każdego z dań dobrane zostanie wino z portfolio Wines of Germany oraz polskich winnic.

- Za każdym razem będziemy tworzyć spontanicznie nowy zespół, by świeżym okiem spojrzeć na nasze kulinarne tradycje. Nie chcemy powtarzać znanych przepisów i przygotowywać klasycznych dań. Chcemy wspólnie, na nowo, odkryć znane motywy i tym samym pokazać, czym naszym zdaniem jest współczesna kuchnia. Chcemy w odpowiedzialny sposób spojrzeć w przeszłość i zastanowić się, jak sprawić, by to, co jemy, było zdrowsze i lepsze - zarówno dla nas, jak i dla planety, na której wszyscy żyjemy - tłumaczy intencję niemieckich szefowych Luka Lübke.

W Białymstoku niemieckie szefowe odwiedzą Annę Drelichowską (Kwestia Czasu), ambasadorkę akcji Chefs for Change. Anna Drelichowska, jako pierwsza w mieście, wprowadziła w swojej restauracji odrębną, roślinną kartę.

Anna Drelichowska gotowanie traktuje jak misję do poznawania ludzi, ich tradycji i kultur. Szukając wiekowych przepisów opowiada historię naszych przodków. Uważa, że jedzenie powinno łączyć, uczyć szacunku, wrażliwości, a roślinne jedzenie nie jest nową ścieżką, ale powrotem na nią. Nazywa to powrotem do korzeni.

Niemieckie szefowe kuchni są członkiniami Slow Food Cooks’ Alliance - sieci kucharzy z całego świata, których jednoczy chęć pokazania, jak istotną rolę pełnią szefowie kuchni w kreowaniu kulinarnych trendów, a tym samym, jaka spoczywa na nich odpowiedzialność w kontekście pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Członkowie Cooks’ Alliance bronią bioróżnorodności żywności na całym świecie, poprzez świadomy wybór używanych przez siebie produktów i stawianie na sezonowość oraz lokalność, wspierają małych, lokalnych producentów, zwracają uwagę na ograniczenie odpadów w restauracji. Prowadzą też szereg projektów edukujących szefów kuchni i kucharzy na całym świecie.

Koordynatorem projektu jest Ambasada Niemiec w Warszawie. Partnerami projektu są: Niemiecki Instytut Wina (Wines of Germany), Niemiecka Centrala Turystyki w Polsce oraz polskie winnice: Srebrna Góra z Krakowa i Silesian z Dolnego Śląska.

Kolacja odbędzie się w restauracji Kwestia Czasu przy ul. Akademickiej 26A w Białymstoku, w czwartek (25.11), o godz. 19:00.

W kolacji można wziąć udział jedynie z zaproszeniami. Możecie u nas je wygrać: KONKURS
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl