Aktualności

Wróć

Które wydarzenia kulturalne są kluczowe dla Białegostoku?

2019-03-20 16:02:15
Miasto ogłosiło nabór projektów do Programu Wydarzeń Kluczowych, w którym wybranych zostanie 5 przedsięwzięć kulturalnych, co zapewni im finansowanie przez najbliższe 3 lata.
MN
Co jest najważniejsze

W zeszłym roku rada miasta przyjęła Program polityki kulturalnej miasta Białystok na lata 2018-2022 plus. W jego ramach przewidziane są trzy zadania strategiczne i trzy zadania uzupełniające. Miasto przystąpiło już do realizacji pierwszego strategicznego, czyli opracowania i wdrożenia Programu Wydarzeń Kluczowych.

- Ideą Programu Wydarzeń Kluczowych jest ułatwienie rozwoju wydarzeń kulturalnych o doniosłym znaczeniu, organizowanych przez białostockich twórców. Było bardzo dużo dyskusji o tym, które wydarzenie kulturalne jest najważniejsze i to się ciągnęło od wielu lat. W związku z tym, że nie byliśmy w stanie wskazać jednego wydarzenia, ponieważ środowisko działa prężnie, stworzyliśmy ten program - mówi Edyta Mozyrska, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Sportu w białostockim magistracie.

W ramach programu wybranych ma zostać 5 wydarzeń – 3 organizowane przez instytucje pozarządowe, 2 organizowane przez instytucje kultury – które będą miały zapewnione dofinansowanie na 3 lata w okresie 2020-2022.

Od 20 marca można zgłaszać projekty w ramach naboru, który potrwa do 25 kwietnia. Jednak każda organizacja, czy też instytucja, może zgłosić tylko jeden projekt. O tym, które z nich zostaną wybrane, zdecyduje kapituła nazwana Zespołem 100, którą tworzą przedstawiciele miejskich i wojewódzkich władz, dyrektorzy instytucji kultury, twórcy, animatorzy oraz dziennikarze. Listę projektów, które wezmą udział w głosowaniu, poznamy w maju, natomiast wyniki głosowania zostaną ogłoszone w czerwcu.

Plus dla organizatorów i miasta

Środki, które zostaną przeznaczone na projekty organizacji pozarządowych, to minimum 1,1 mln zł w pierwszym roku. Teoretycznie nie ma limitu kosztów, ale muszą być one oczywiście realne i co ważniejsze, muszą iść na rozwój konkretnej inicjatywy.

- Organizacjom pozarządowym i instytucjom kultury zależy na tym, żeby mieć taką długofalową pewność, że ich przedsięwzięcie będzie się mogło rozwijać, a my, jako Miasto Białystok, nie ukrywamy, że zależy nam na tym, żeby wykreować, albo przynajmniej wspierać, te marki, które będą służyły promocji Białegostoku w całym kraju i będą tymi kluczowymi wydarzeniami kulturalnymi w mieście – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta odpowiedzialny za kulturę.

Zgłoszenia należy wysyłać w formularzu w formacie .pdf i .doc/.docx na adres: kultura@um.bialystok.pl. Powinny zawierać tytuł i opis projektu, kosztorys oraz program rozwoju projektu na lata 2020-2022. 

Inne zadania zaplanowane w ramach polityki kulturalnej miasta to Program Współpracy (pomiędzy instytucjami kultury a organizacjami pozarządowymi i stypendystami) i System Sprawozdawczości Instytucji Kultury, które mają w zostać zrealizowane w tym roku. Na następne lata zaplanowane są natomiast: Program Edukacji Kulturalnej, Program Strategii Instytucji Kultury oraz przedsięwzięcie dotyczące inwestowania w infrastrukturę jednostek kultury.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl