Dom

Wróć

Księga wieczysta mieszkania. Jak ją sprawdzić?

2022-10-18 22:28:06
Elektroniczna księga wieczysta to łatwy sposób na zapoznanie się z najważniejszymi informacjami na temat danego mieszkania. Dokument można przeglądać za darmo, bez wychodzenia z domu - dowiedz się, jak to zrobić i na co szczególnie zwrócić uwagę.
Księgi wieczyste od kilku lat zakładane są w formie elektronicznej, a dawne księgi, prowadzone w formie papierowej, zostały zmigrowane do wersji online. Dzięki temu wszystkie dokumenty są dostępne w Internecie. Można je znaleźć na oficjalnej stronie prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości (system EKW). To spore ułatwienie, a także znaczna oszczędność czasu. Z ich treścią może się zapoznać każdy, jedyny warunek to znajomość numeru księgi. Informacje o tym, jak zbudowany jest numer KW oraz jak do niego dotrzeć, znajdują się na stronie Ksiegi-wieczyste.org.

Po księgę wieczystą danego mieszkania sięgamy zazwyczaj w sytuacji, gdy jesteśmy zainteresowani zakupem lokalu bądź jest on przedmiotem spadku. Analiza aktualnego stanu prawnego nieruchomości pomoże nam uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, bo to właśnie z księgi można się dowiedzieć, czy dana nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek obciążeń czy roszczeń.


Jakie informacje zawiera księga wieczysta mieszkania?

Informacje zawarte w elektronicznej księdze wieczystej mieszkania uporządkowane są w postaci czterech działów. Analizując pierwszy z nich dowiemy się, jaka jest dokładna lokalizacja nieruchomości, jaki jest jest metraż, jakie pomieszczenia wchodzą w jej skład oraz jaka wielkość udziałów przysługuje właścicielowi mieszkania w nieruchomosci wspólnej. Tutaj warto zwrócić uwagę m.in. na to, czy metraż lokalu oraz liczba i rodzaj pomieszczeń wpisanych w księdze zgadza się z tym, co podaje nam sprzedawca nieruchomości.

O tym, kto jest właścicielem mieszkania, dowiemy się z działu II księgi wieczystej - Własność. Tutaj sprawdzimy, czy właściciel jest tylko jeden, czy może lokal jest przedmiotem współwłasności (np. należy np. do małżeństwa). Zgodę na sprzedaż mieszkania muszą wyrazić wszyscy współwłaściciele. Należy zweryfikować, czy osoba podająca się za właściciela faktycznie widnieje w księdze wieczystej.

Dział III księgi wieczystej to część dotycząca ewentualnych obciążeń ustanowionych na nieruchomości czy praw osób trzecich, które ograniczają sposób rozporządzania mieszkaniem. Może się np. okazać, że aktualny właściciel lokalu wszedł w jego posiadanie w wyniku umowy darowizny z ustanowioną służebnością mieszkania albo że lokal jest przedmiotem postępowania egzekucyjnego. Analizując ten dział należy wykazać się czujnością i w razie potrzeby skorzystać z pomocy radcy prawnego, który wyjaśni nam znaczenie widniejących tu wpisów.

Z ostatniego działu księgi wieczystej (IV - Hipoteka) dowiemy się, czy na mieszkaniu jest ustanowiona hipoteka. To ważna informacja, gdyż nabywając nieruchomość zadłużoną, np. kredytem hipotecznym, będziemy zobowiązani do spłacenia tego długu (hipoteka obciąża nieruchomość, a nie jej właściciela).

Warto pamiętać o tym, że wszystkie informacje, które są wpisane do księgi wieczystej są uważane za zgodne ze stanem prawnym i w przypadku jakichkolwiek sporów to co, zawarte w księdze wieczystej będzie rozstrzygające. Księga wieczysta online nie zawiera jednak akt księgi wieczystej, gdyż są one prowadzone jedynie w formie papierowej. Choć samą księgę można przeglądać za darmo, to za niektóre usługi należy uiścić opłatę. Tak będzie np. w przypadku wydania odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej czy zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej. Elektroniczną księgę wieczystą można wydrukować.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]