Kultura i Rozrywka

Wróć

Książka dla więźnia

2007-03-26 00:00:00
Ponad 1700 książek zebrano w czasie akcji Książka dla więźnia zorganizowanej przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Akcja miała na celu zbiórkę książek dla więźniów podlaskich jednostek penitencjarnych. - Zainspirowały ją problemy resocjalizacji. Często na zajęciach z prawa karnego poruszamy zagadnienia dotyczące programów poprawy więźniów. Dlatego wiedzieliśmy, że w więziennych bibliotekach książki są stare i jest ich mało - wyjaśnia pomysł akcji Maciej Mackiewicz, koordynator projektu. Większy kontakt więźniów ze słowem pisanym może wpłynąć na ich poprawę.

Przedsięwzięcie miało zasięg ogólnopolski. W Białymstoku książki były zbierane na wydziałach uniwersytetu, politechniki, na Akademii Medycznej oraz w liceach. - Najwięcej książek zebraliśmy w VI i I liceum oraz na Wydziale Prawa - mówi Mackiewicz. Ich rozdzieleniem zajmą się Służby Więzienne.

Projekt podsumowano podczas dyskusji Więzień to też człowiek. Profesor Leonard Etel, dziekan Wydziału Prawa UwB opowiedział o swoim włączeniu się w akcję. Kiedyś kupował książki z nadzieją, że przeczyta je później. Liczył, że biblioteczką zainteresuje się syn. Na lekturę jednak nie zawsze starczało czasu. Teraz odkładane przez lata tomy trafią do właściwych osób - do więźniów - którzy będą mieli czas je czytać. - Dzięki tej akcji książki zostały wydane po raz drugi - żartował Etel.
Profesor Grażyna Szczygieł z Wydziału Prawa wyjaśniła natomiast humanistyczne przesłanie projektu: - Nikogo nie możemy skreślać, każdy więzień jest człowiekiem. Poruszono problemy polskiego więziennictwa m.in. alternatywne formy karania. - W Polsce z 91 tys. pozbawionych wolności tylko co trzeci wykonuje prace społeczne. Powinno być ich więcej - przekonywał pułkownik Krzysztof Keller, dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Białymstoku. Zainteresowanie pracą osadzonych ciągle jednak rośnie z powodu emigracji zarobkowej części społeczeństwa.

Zaproszeni politycy - lokalni przedstawiciele PO, SLD i PiS - dyskutowali również na temat zaostrzenia kar pozbawienia wolności. Wiele uwagi poświęcono rzeczywistości odbywania kary. Organizatorzy planują akcję Książka dla więźnia również w przyszłym roku.
andy