Kultura i Rozrywka

Wróć

Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów zagra koncert charytatywny

2021-07-19 16:15:16
Stowarzyszenie Pro Salute wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci chorych na dystrofię mięśniową różnego typu, postanowiło zorganizować trzeci już Koncert Charytatywny na rzecz Dzieci z Dystrofią Mięśniową. Tym razem będzie można usłyszeć Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów.
Jacek Poremba
Koncert odbędzie się na rzecz podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym Dać Szansę UMB.

Gwiazda koncertu - Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów

Krzysztof Cugowski to wybitny polski muzyk rockowy. Urodził się 30 maja 1950 roku w Lublinie i z tym miastem związał się na stałe. Od kilku lat jest oficjalnym Ambasadorem Lubelszczyzny. W 1969 roku z Krzysztofem Brozim i Januszem Pędziszem założył zespół Budka Suflera.

Charakterystyczny, mocny głos Krzysztofa Cugowskiego został szybko dostrzeżony. W 1974 roku Budka Suflera nagrała swój pierwszy utwór Sen o dolinie i przebojem wdarła się na radiowe listy i do świadomości słuchaczy.

Największym sukcesem komercyjnym zespołu była płyta Nic nie boli, tak jak życie, której sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy. Dzięki temu, w listopadzie 1999, grupa wystąpiła w prestiżowej sali Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Od 2015 roku do maja 2018 roku artysta współpracował z synami Piotrem i Wojtkiem, czego efektem był niezwykły, rodzinny projekt Cugowscy. Ich wspólny album pt. Zaklęty krąg uzyskał status złotej płyty.

W tym czasie wokalista wziął też udział w projekcie Dwa Żywioły ze światowej sławy sopranistką Aleksandrą Kurzak. Koncertował również z plejadą polskich artystów w ramach projektu Koncerty Muzyki Filmowej.

Od 2017 roku Krzysztof Cugowski niezmiennie występuje i nagrywa w towarzystwie Zespołu Mistrzów, złożonym z wybitnych instrumentalistów w składzie: Jacek Królik (gitara), Cezary Konrad (perkusja), Robert Kubiszyn (gitara basowa), Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe).

W 2014 roku Krzysztof Cugowski został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej. Natomiast w maju 2020, z rąk ministra kultury, otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe w dziedzinie kultury i sztuki, złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Rok 2020 upłynął pod znakiem podwójnego jubileuszu Krzysztofa Cugowskiego: 50-lecia pracy artystycznej i 70. urodzin. Z tej okazji ukazał się podwójny album pt. 50/70 Moje Najważniejsze z wyborem ulubionych utworów Krzysztofa z 50 lat działalności muzycznej, nagranych na nowo. Po wydaniu jubileuszowego krążka, artysta wraz z zespołem przygotowuje już nowe kompozycje.

Support - The White Tigers

Jako support przed Krzysztofem Cugowskim z Zespołem Mistrzów wystąpi zespół The White Tigers z Wieruszowa, w którym na saksofonie altowym gra Krystian Lota - podopieczny Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym Dać Szansę UMB, w której jest objęty terapią czynnikiem stymulującym kolonię granulocytów w kierunku dystrofii mięśniowej. Oprócz niego zespół tworzą:

Wokal: Iga Wojciechowska, Dominika Derdak,
Klawisze: Martyna Jaroch,
Perkusja: Adrian Lota,
Gitara elektryczna i elektroakustyczna: Wiktor Świsulski,
Gitara basowa: Michał Marchwiak

Ciężkie schorzenie

Dystrofie mięśniowe to grupa chorób mięśni uwarunkowanych genetycznie, charakteryzujących się nieodwracalnymi zmianami w mięśniach i tkance łącznej. W ich postępującym przebiegu dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni, co w konsekwencji prowadzi do inwalidztwa. W późniejszych stadiach choroby dochodzi także do uszkodzenia serca i niewydolności oddechowej.

Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Wojciecha Kułaka z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym Dać Szansę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku od 8 lat, jako jedyni w Polsce, za pomocą eksperymentalnej terapii czynnikiem stymulującym kolonię granulocytów z powodzeniem umożliwiają dotkniętym tymi chorobami dzieci, usprawniać ich funkcjonowanie, a nawet zrobić pierwsze samodzielne kroki. Sukces badaczy odbił się echem w całym kraju i za granicą (w tym USA). Niestety, realizowany w Klinice projekt dobiegł końca ponad 3 lata temu i stosowany lek nie może być dalej podawany ze względów finansowych, a liczba potrzebujących wzrasta.

Stowarzyszenie Pro Salute zdecydowało się wspomóc Klinikę w zdobyciu środków na zakup kolejnych partii leku przy pomocy kolejnego koncertu charytatywnego.

Koncert patronatem honorowym objęli: Prezydent Miasta Białegostoku, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego.

Koncert odbędzie się w dniu 20 października (środa) o godz. 19:00 na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku przy ul. Odeskiej 1, która jest współorganizatorem koncertu.

SZCZEGÓŁY I BILETY
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl