W ramach Festiwalu Żubroffka otwarto wystawę Królowie nadbużańscy Pawła Totoro Adamca.
- Fotografie powstały w okolicach Janowa Podlaskiego, w kilku wsiach nad Bugiem: Bubel Stary, Bubel Granna i Bubel Łukowiska - opowiada autor zdjęć.
Jak wyjaśnia, projekt miał zaktywizować mieszkańców Podlasia - chodzi o region geograficzny. Zależało mu też na pokazaniu otwartości mieszkańców względem różnych form sztuki oraz dystansu do życia. Adamiec na zdjęciach przedstawił portrety osób w pewnym kostiumie, nawiązującym stylistyką do królewskich atrybutów.
Ekspresowe sesje
Paweł Totoro Adamiec stworzył dwa cykle prac. W 2015 r. fotografował ludzi starszych, rok później - dzieci. Oba zestawy zostały pokazane w ramach Land Art Festiwalu.
- Podczas realizacji pierwszego projektu pracowałem w ekspresowym tempie. Zdjęcia wykonałem w ciągu 5 dni. Jeździłem po wsiach i pytałem ludzi, czy chcą wziąć udział w takim projekcie. Przepytałem ponad 60 osób. Większość odmawiała. Zastanawiali się, po co im takie zdjęcie. Przecież na grób mi się nie przyda - mówili. Zgodziło się 12 osób. To były ekspresowe sesje - w ogródkach, przy domach. Wiele osób było schorowanych. Gdy potem rozdawałem zdjęcia, moi modele ze zdziwieniem patrzyli, jak na nich wyszli - wspomina autor zdjęć.
Duże wyzwanie
W 2016 r. fotograf postanowił do cyklu zaprosić dzieci.
- Wydawało mi się, że praca z dziećmi będzie łatwiejsza. Przeliczyłem się. Bardzo trudno było przekonać dzieci do udziału w projekcie. Pierwszy problem to liczba dzieci we wsiach. Często jest ich tylko dwoje lub troje. Poza tym dzieci miały większą świadomość sztuk wizualnych. Nieświadomość osób starszych budziła większe zaufanie. To było więc duże wyzwanie - przyznaje Adamiec.
Fotografowane osoby założyły rodzaj pewnego kostiumu, przygotowanego głównie z naturalnych materiałów, zebranych na terenie Podlasia. Jest tu kora, patyki, gałąź z uschniętym liśćmi, trawa. Zdjęcia starszych osób są czarno-białe, dzieci - kolorowe. W sumie na wystawie można oglądać 23 fotografie.
Ekspozycja Królowie nadbużańscy jest prezentowana w foyer kina Forum. Można ją oglądać do 11 grudnia. Wstęp jest wolny. Wernisaż odbył się w ramach Festiwalu Żubroffka, któremu patronujemy.
Dziś kolejne żubroffkowe wydarzenia - m.in. pokazy konkursowe i specjalne zestawy filmowe. Filmy oglądać można nie tylko w Forum i Camera Cafe, ale też w Zmianie Klimatu, Galerii Arsenał, na Wydziale Pedagogiki i Psychologii czy stadionie miejskim. Wieczorem impreza muzyczna w Famie. Wystąpią: King Midas Sound oraz Dub Phizix & Strategy z Wielkiej Brytanii, Polskę reprezentować będzie Majki.
Program:
Żubroffka 2016