Kościół prawosławny dostanie ziemie na własność
Wczoraj podczas drugiego czytania projektu ustawy posłowie nie zgłosili żadnych poprawek. Dziś odbędzie się głosowanie. Kościół prawosławny w Polsce stanie się właścicielem ziem, na których stoją jego świątynie.
Poseł Lewicy Eugeniusz Czykwin przypomniał o nierównym traktowaniu Kościoła prawosławnego przez państwo polskie po 1989 roku. Inne kościoły uzyskały wtedy prawo własności do posiadanych i używanych przez siebie świątyń.
Problem nieuregulowanego stanu własności istnieje od 1991, kiedy to uchwalono ustawę o stosunku państwa do Kościoła prawosławnego w Polsce. Parlament miał wtedy zadecydować o przejęciu na własność nieruchomości, z których korzystają prawosławni, jeżeli znajdowały się na nich cmentarze grzebalne oraz obiekty sakralne. Wyjątek stanowiły 24 świątynie grekokatolickie na Podkarpaciu. Kościoły podpisały porozumienie i obecnie wszystkie świątynie, oprócz jednej należą do Cerkwi.
Rozmowa między Kościołem prawosławnym, Kościołem grekokatolickim i rządem regulująca stan prawny nieruchomości rozpoczęła się w maju 2008 r. Czytana w środę po raz drugi ustawa ma ostatecznie zakończyć spór własności.
MAG