Kościół katolicki świętuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
Wielkanoc – czyli święto, podczas które chrześcijanie obchodzą na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Archidiecezja Białostocka
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Niedziela wielkanocna wieńczy okres Triduum Paschalnego, na które składa się także Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Już o godz. 6.00 w kościołach rozpoczyna się msza św. z procesją rezurekcyjną, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego.
Po mszy, wierni wracają do domów, gdzie razem z najbliższymi spożywają śniadanie wielkanocne. Jego nieodłącznym elementem są produkty poświęcone w Wielką Sobotę – czyli tzw. święconka.
Wielkanoc kończy okres wielkiego postu, więc zazwyczaj stoły w domach są bardzo suto zastawione. Królują tam potrawy z jajkami, które są symbolem życia. Poza tym oczywiście mięsa, żurek a ze słodkości np. wielkanocna baba.
Do tradycji należą także różne zabawy np. szukanie ukrytych pisanek lub zbijanie jajek.
Lany Poniedziałek
Drugim dniem świąt jest poniedziałek wielkanocny, popularnie nazywany Lanym Poniedziałkiem czy też Śmigusem-Dyngusem. Msze odprawiane są wówczas zgodnie z porządkiem niedzielnym.
Według tradycji ludzie polewają się nawzajem wodą. Tradycja ta wywodzi się jeszcze z XVI wieku. Oblanie tego dnia przez chłopaka młodej dziewczyny oznaczało, że mu się ona podoba. Dzisiaj takiej symboliki raczej nie ma, a oblewają się głównie dzieci.
Pierwszy człon nazwy śmigus-dyngus wziął natomiast od smagania po łydkach zielonymi gałązkami, co miało zapewnić witalność i zdrowie na zbliżającą się wiosnę.
Oba świąteczne dni są ustawowo wolne od pracy.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl