Koronawirus. Koniec dyspensy od niedzielnej mszy
Nadal należy utrzymywać odległość i nosić maseczki a kościoły nie mogą być wypełnione po brzegi. Coś się jednak zmienia. Przestaje obowiązywać dyspensa od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej.
pixabay.com
13 marca 2020 r. został wprowadzony dekret, który zwalniał katolików z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej. Chodziło o wszystkich, którzy obawiali się zakażenia COVID-19 (w tym dzieci i ich opiekunów).
Teraz, podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej, postanowiono, że dyspensa ta zostaje zniesiona. Dekret ją odwołujący już obowiązuje. Dotyczy on nie tylko niedzielnej mszy świętej, ale także świąt nakazanych (takich jak np. uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych czy Narodzenia Pańskiego).
- Odwołanie dyspensy nie odnosi się do państwowych przepisów sanitarnych, w związku z tym należy nadal przestrzegać przepisów dotyczących zachowania odległości, obłożenia budynków oraz stosowania maseczek ochronnych. Duszpasterze są proszeni o organizowanie w miarę możliwości życia duszpasterskiego na zasadach obowiązujących przed pandemią - poinformował biskup Henryk Ciereszko, administrator Archidiecezji Białostockiej.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl