Aktualności

Wróć

Kornik rośnie w siłę. Leśnicy o stanie Puszczy Białowieskiej

2016-07-11 13:13:56
Gradacja kornika w Puszczy Białowieskiej wcale się nie załamuje - twierdzą leśnicy z Nadleśnictwa Białowieża. Przeciwnie, spowodowane nią zamieranie świerków przybiera na sile.
RDLP w Białymstoku
Wynika to jednoznacznie z prowadzonego stale przez leśników monitoringu drzewostanów świerkowych oraz liczby wyznaczonych w tym roku świerków zasiedlonych przez kornika drukarza. W Nadleśnictwie Białowieża (dane z 27 czerwca), od początku tego roku wyznaczono ok. 69 tys. sztuk zasiedlonych świerków, a usunięto jedynie 3,3 tys. sztuk. W przeliczeniu na masę drewna z 76 tys. m3 usunięto niespełna 2 tys. m3 drewna. Prace te zostały wykonane zgodnie z obowiązującym w nadleśnictwie Planem Urządzania Lasu. Na próby ograniczenia gradacji kornika leśnicy zużyli cały limit możliwego do pozyskania drewna, jaki przewidziano w pierwotnej wersji PUL.

Nadleśnictwo Białowieża nie rozpoczęło natomiast dotąd usuwania drzew zasiedlonych przez kornika w ramach dodatkowo zwiększonego limitu cięć, ustalonego w aneksie do PUL, który minister środowiska zatwierdził 25 marca (umożliwia on pozyskanie w ciągu pozostałych jeszcze 6 lat obowiązywania planu - do 2021 r. - maksymalnie do ok. 125 tys. m3 drewna).

W tym samym nadleśnictwie w strefie referencyjnej, czyli gdzie las pozostawiony jest działaniu samej natury, a działania leśników ograniczone są do absolutnego minimum, świerków zasiedlonych przez kornika drukarza jest ponad 46 tys. Poza tą powierzchnią takich drzew jest ponad 22 tys. sztuk.

- Porównując dane z maja i czerwca w latach 2012-2016, potwierdza się, że w roku bieżącym dynamika rozwoju kornika drukarza jest zdecydowanie wyższa w stosunku do lat poprzednich. Tylko w jednym tygodniu czerwca leśniczowie zebrali z pułapek feromonowych 46 litrów korników, co odpowiada około 1,8 mln sztuk dorosłych owadów, a licząc od początku maja, takich owadów zebrano ponad 4,5 mln sztuk - informuje Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl