Korekta wyglądu powiek: przeciwwskazania, zabieg, rekonwalescencja
O sposobie postrzegania nas przez innych często decyduje wygląd naszej twarzy. Świeże i pełne życia spojrzenie kojarzone jest z witalnością i dobrą formą ogólną. Na taki obraz największy wpływ ma wygląd naszych powiek - nic więc dziwnego, że jest to zwykle pierwszy element twarzy poprawiany w gabinetach chirurgii plastycznej.
- Wyróżnia się dwa główne powody, dla których pacjenci decydują się na zabieg zmiany wyglądu powiek. Pierwszym z nich jest uwarunkowany genetycznie typ urody - dotyczy to przede wszystkim osób niezadowolonych ze swojego wyglądu, które w ogóle nie posiadają tzw. zagięcia powiekowego, bądź uważają, że załamek ten jest zbyt mały lub zbyt duży – wyjaśnia specjalista chirurgii estetycznej dr n. med. Dorota Żukowska z Humana Medica Omeda w Białymstoku.
Drugą grupę pacjentów stanowią osoby starsze, u których z biegiem lat zmienia się zewnętrzny wygląd powiek. Zmiany te związane są z utratą elastyczności tkanek chrząstki umiejscowionej przy brzegu rzęskowym.
Korektę powiek przeprowadza się zatem zarówno u ludzi młodych - po 18. roku życia, jak i u osób starszych.
Przeciwwskazania
Zanim zdecydujemy się na zabieg operacyjny, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy za niezadowalającym nas wyglądem powiek nie kryje się jakaś dolegliwość – zarówno choroby tarczycy, schorzenia neurologiczne, stwardnienie rozsiane czy krótkowzroczność mogą powodować zmiany w zewnętrznym wyglądzie powiek.
Różnego rodzaju alergie, nieustabilizowana cukrzyca, choroby tarczycy czy nadciśnienie stanowią poważne przeciwwskazania.
Charakterystyka zabiegu
W większości przypadków zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a środek znieczulający podawany jest w okolicę oczodołową.
- Sama operacja nie polega jedynie na wycięciu nadmiaru skóry. Podstawę zabiegu stanowi korekta elementów budujących powiekę, czyli powięzi, mięśni, przepuklin tłuszczowych i tarczki – opisuje białostocka chirurg.
Rekonwalescencja
Należy pamiętać, że operacja powiek może powodować obrzęki, a skóra w tym miejscu jest niezwykle wiotka i podatna na wybroczyny. Nie powinno się więc stosować żadnych środków rozrzedzających krew takich, jak np. polopiryna. Zamiast tego warto przyjmować leki uszczelniające naczynia krwionośne oraz witaminę C.
- Pacjentom po zabiegu zaleca się także studzenie operowanej okolicy za pomocą okładów z rumiankiem. Najlepszy efekt uzyskamy zaś pozostając przez 2-3 dni w łóżku, po to, by powstałe na skutek operacji obrzęki nie przemieszczały się w dół twarzy, a wnikały w okolicę skroniową - dodaje Żukowska.
Szwy zdejmowane są już po około 7-10 dniach.
Małgorzata Cichocka
24@bialystokonline.pl