Impreza zgromadziła nie tylko miłośników szanty ale również zespoły i wykonawców, którzy z piosenką żeglarską mają do czynienia od lat.
Wśród wykonawców znaleźli się m.in. The Bumpers, Gdańska Formacja Szantowa, Waldemar Mieczkowski, Banana Boat oraz wiele innych.
Podczas tegorocznego festiwalu swoje 20 urodziny świętował zespół EKT - Gdynia.
- W tej chwili śpiewamy dla 4 pokolenia. Na nasze koncerty przychodzą dziadkowie, pradziadkowie,
rodzice oraz ich dzieci i dla nas to jest największą nagrodą, iż nadal mamy dla kogo grać powiedział - Ireneusz Wójcicki, członek zespołu EKT - Gdynia.
Mogliśmy również posłuchać niepowtarzalnego głosu Andrzeja Koryckiego w jego wariackich i zwiewnych piosenkach żeglarskich.
Zapytany o swoje muzyczne początki powiedział:
- Moje początki sięgają czasów liceum kiedy zamieniłem akordeon na gitarę. Bardzo ważny jest dla mnie rok 1983 wtedy poraz pierwszy wystąpiłem we Festiwalu Shanties w Krakowie.
Plany Koryckiego na przyszłość? - Cały czas być, istnieć, śpiewać dla żeglarzy, pisać piosenki, komponować, rozwijać się muzycznie, nie stać w miejscu.
Jednocześnie nie zmieniać się za bardzo, dlatego iż stało się to ogólną cechą wszystkich, że każdy chce przeskoczyć samego siebie.
Każdy chce się tak zmienić żeby być atrakcyjnym dla samego siebie a nikt nie myśli o publiczności.
Na KOPYŚC- iu nie mogło zabraknąć Ryczących Dwudziestek. Zespół powstał w 1983 roku. Kiedy zaczęli swoją przygodę ze sceną mieli po 20 lat.
Każdy z pięciu dwudziestek jest indywidualnością samą w sobie.
W zespole jest lekarz, jest urzędnik animujący śląską kulturę, a także znaleźć można szefa ambitnego młodzieżowego chóru.
Co ich połączyło? Wspólne zainteresowania żeglarstwem, wspólne rejsy, wspólne przygody i tęsknota za wolnością.
Jaki jest osobisty sukces Janusza Olszówki z zespołu? - Za swój największy sukces w ramach zespołu uważam Grand Prix na XXV - leciu Festiwalu Shanties w Krakowie dla najlepszego zespołu oraz
występ na koncercie muzyki murzyńskiej w Północnej Karolinie z repertuarem zupełnie innym niż szanty.
Tegorocznym laureatem festiwalu został zespół LEGO z Liczbarka Warmińskiego.
Zespół był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w różnego rodzaju festiwalach m.in. otrzymał I miejsce na festiwalu SZANTOWIĄZAŁKA 2005 w Łodzi, a także I miejsce na festiwalu piosenki żeglarskiej JEZIORAK SZANTY w Iławie w tym samym roku.
Gościnność Białostoczan a zwłaszcza białostockiej braci żeglarskiej spowodowała, że zespoły chcą tutaj wracać. Gorąca atmosfera, świetna zabawa i wspaniała publiczność to chwile, dla których warto przyjeżdżać na KOPYŚĆ.
Kliknij tutaj aby obejrzeć fotoreportaż.