Każdy znajdzie coś dla siebie
Trwają zapisy na darmowe konsultacje dla mieszkańców gmin: Białystok, Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów. Ekspert Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego Łukasz Siemieniuk odbył już 150 godzin konsultacji. Kto zgłasza się najczęściej?
– To osoby na różnym etapie rozwoju pomysłu biznesowego. Zarówno osoby bez pomysłu szukające źródeł inspiracji, osoby na początkowym etapie funkcjonowania firmy, osoby z działającymi firmami, szukające porad, jak rozwinąć biznes, a nawet osoby działające w dużych przedsiębiorstwach - mówi.
Z konsultacji można się dowiedzieć skąd wziąć pomysł na biznes, co zmienić, jak przygotować biznesplan, co może dać współpraca z instytucjami otoczenia biznesu oraz jakie są formy wsparcia.
– Często ludzie szukają pewnej dywersyfikacji swoich działań, tak aby dostosować się do nowych warunków. Z drugiej strony pojawiają się pytania, co nowego można wprowadzić czy poprawić, nie rezygnując z dotychczasowego profilu działalności – stwierdza Łukasz Siemieniuk.
Nie było najmniejszych szans na rozwój zawodowy
Na konsultacje zgłaszają się także osoby, które już prowadzą własny biznes, ale nadal chcą się doszkalać i dowiadywać m.in. o programach dedykowanych doświadczonym przedsiębiorcom. Są również takie osoby, które postanowiły zmienić swoje życie zawodowe pomimo pandemii.
– Na konsultację zgłosiłam się, ponieważ pracowałam 20 lat w jednej firmie, w której nie było najmniejszych szans na jakikolwiek rozwój zawodowy – opowiada pani Iwona. – Po paru konsultacjach i cennych informacjach, pomimo że nadal bez pomysłu, byłam dużo pewniejsza i świadoma, że idę dobrą drogą szukając pomysłu na siebie, w którym miałabym szansę spełniać się zawodowo. Idąc tropem uzyskanych wskazówek trafiłam na właściwy tor - dodaje. Obecnie zajmuje się pracą z klientem jako doradca do spraw nieruchomości oraz doradca ubezpieczeniowy.
Celem projektu Acceess jest poprawa usług wspierania biznesu na Litwie oraz w Polsce (w regionie suwalskim i białostockim). Partnerzy projektu ze strony polskiej: to Politechnika Białostocka i Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego oraz ze strony litewskiej: Politechnika Kowieńska, a także Kowieńska Izba Handlowo-Przemysłowa i Rzemieślnicza. Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Litwa-Polska 2014-2020.
Osoby chcące skorzystać z konsultacji mogą się zapisać przez:
formularz zgłoszeniowy.