Kultura i Rozrywka

Wróć

Konopielka - reaktywacja zapomnianej tradycji

2011-05-08 00:00:00
W niedzielę (8.05) w Knyszynie będą trwały Międzynarodowe Spotkania Wiosennego Kolędowania z Konopielką. W ich trakcie przypominana jest tradycja kultywowana niegdyś na Podlasiu oraz Litwie i Białorusi - wielkanocne kolędowanie.
KOK
Międzynarodowe Spotkania Wiosennego Kolędowania z Konopielką organizowane są w Knyszynie już po raz dziesiąty. Wcześniej odbywały się tu przeglądy pieśni konopielkowych, ale od kilku lat impreza na folklorystycznych występach na scenie się nie kończy.

Zespoły z Podlasia, Litwy i Białorusi wykonujący tradycyjną muzykę wyruszają bowiem do mieszkańców pobliskich wsi, gdzie śpiewają pod oknami pieśni życzące, w zamian otrzymując tradycyjny koszyczek wypełniony kiełbasą, jajkami i gorzałką. Zwyczaj kultywowany jest w gminie Knyszyn nie tylko przez kapele folklorystyczne, lecz również - jak każe tradycja - w noc z Niedzieli Wielkanocnej na Poniedziałek. Wówczas kolędują, jak to było niegdyś, wyłącznie mężczyźni.

Pieśni i inscenizacje związane ze zwyczajem konopielki można słuchać i oglądać w Knyszyńskim Ośrodku Kultury (Rynek 38) od południa. O godz. 16 na Rynku odbędzie się zaś performans uliczny poświęcony jednej z legend często przywoływanych podczas wiosennego kolędowania - o św. Jerzym i smoku.

W sobotę (7.05) w ramach Międzynarodowych Spotkań Wiosennego Kolędowania z Konopielką miało miejsce sympozjum popularno-naukowe dotyczące tradycji kolędowania wiosennego.
E.S.