Aktualności

Wróć

Konkurs na szefa Teatru Dramatycznego. Jest kilka skarg, dyrektor-gej poza protokołem

2016-05-30 16:28:41
Zarząd Województwa Podlaskiego zapoznał się z ogólną informacją o przebiegu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
Ewelina Sadowska-Dubicka
- W związku z tym, iż do urzędu wpłynęły skargi od kandydatów biorących udział w tym postępowaniu, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe (skierowane i do komisji konkursowej, i do organizatora, czyli do zarządu województwa), zostaną one przeanalizowane przez Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego urzędu marszałkowskiego i przedstawione zarządowi województwa wraz z protokołem z obrad komisji - poinformowała Urszula Arter, rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego.

W trakcie posiedzenia jedna z członkiń komisji konkursowej użyła sformułowań o charakterze dyskryminacyjnym wobec jednego z kandydatów. Krystyna Kacprowicz-Sokołowska powiedziała, że w teatrze nie ma miejsca dla dyrektora-geja. Przewodniczący komisji wicemarszałek Maciej Żywno zareagował sprzeciwiając się takim wypowiedziom. W oficjalnym protokole z posiedzeń takich informacji jednak nie będzie.

- Komisja stwierdziła, iż słowa te były częścią dyskusji wewnętrznej, dlatego nie znajdą się w oficjalnym protokole komisji, który jest obecnie w opracowaniu - poinformowała Urszula Arter.

Do sprawy odniosła się dyrekcja teatru. Obecna szefowa placówki Agnieszka Korytkowską-Mazur wydała oświadczenie, w którym napisała, że Krystyna Kacprowicz-Sokołowska brała udział w pracach komisji nie jako przedstawiciel zespołu teatru, ale jako przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej NSZZ Solidarność. Wszelkie zdania, stwierdzenia i opinie wypowiadane przez ww. osobę są tylko i wyłącznie jej osobistymi poglądami, a nie poglądami przedstawicieli teatru. Jednocześnie Korytkowska-Mazur zaznaczyła, że stwierdzenia aktorki należałoby uznać za naganny i będący w rażącej niezgodzie z kodeksem etyki obowiązującym w teatrze.

W skład komisji konkursowej wchodzili:
Dariusz Wieromiejczyk – przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zastępca dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury;
Witold Mazurkiewicz – przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej;
Teresa Stępień-Nowicka – przedstawicielka Związku Artystów Scen Polskich, przewodnicząca Sekcji Teatrów Dramatycznych;
Tomasz Grochoczyński – przedstawiciel Związku Artystów Scen Polskich, skarbnik Związku Artystów Scen Polskich;
Krystyna Kacprowicz-Sokołowska i Danuta Kuźmicz – przedstawicielki Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku;
Maciej Żywno – wicemarszałek województwa podlaskiego;
Anatol Wap – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego;
Mieczysław Bagiński – radny sejmiku województwa.

Po rozmowach z kandydatami najwięcej głosów komisji uzyskał Piotr Półtorak. Ostateczną decyzję o wyborze dyrektora podejmie zarząd województwa.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jest w tej chwili kierowany przez Agnieszkę Korytkowską-Mazur, która swoją funkcję będzie pełnić do końca sierpnia oraz jej zastępczynię Małgorzatę Dąbrowicz. Najbliższa premiera planowana jest na 11 czerwca - to spektakl Cudowna oparty na książce Piotra Nesterowicza w reżyserii Zuzanny Bojdy.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl