Koniec z pobieraniem opłat od rodziców. Weszły w życie nowe przepisy
Koniec z płaceniem za czuwanie przy łóżku chorego dziecka w szpitalu. 3 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom.
pixabay.com
Koniec z pobieraniem opłat od rodziców
3 lipca 2019 r. weszła w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt rodziców przy łóżku szpitalnym dziecka. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z nowymi przepisami szpitale nie będą miały prawa do pobierania opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w szpitalu. To samo dotyczy opiekunów osób niepełnosprawnych.
- Nowe przepisy wskazują jednoznacznie, że szpital nie mógł pobierać opłat za czuwanie przy łóżku od rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Placówki medyczne nie będą więc mogły żądać opłaty za udostępnienie miejsca do spania, pościeli czy korzystanie z mediów. Wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku w szpitalu będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa małego pacjenta
Decyzję podjęto po szerokich konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia.
Tą regulacją podnosimy komfort pobytu w placówce leczniczej rodzica z małym pacjentem czy opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pamiętajmy, że obecność bliskich wpływa korzystnie na proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa – podkreślał Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
Inicjatywa ta wynikała z licznych doświadczeń dzieci i rodziców oraz badań, które potwierdzają, że stała obecność osób bliskich przy dziecku czy niepełnosprawnym pacjencie sprzyja niwelowaniu stresu, buduje w chorym poczucie bezpieczeństwa i zaufania, a także umożliwia opiekę pielęgnacyjną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl