Nauka

Wróć

Koniec bezpłatnego studiowania na dwóch kierunkach

2012-01-03 00:00:00
Formalnie od 1 stycznia uczelnie publiczne mogą pobierać od studentów opłaty za drugi kierunek studiów w związku z wejściem w życie przepisu znowelizowanej w 2011 r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Jednakże inny przepis mówi, że za naukę na państwowych studiach dziennych opłaty będą pobierane dopiero od osób, które zostaną przyjęte na uczelnie w roku akademickim 2012/2013, czyli od października - podaje PAP Nauka w Polsce.
Studenci, którzy zechcą od razu rozpocząć naukę na dwóch kierunkach, będą musieli złożyć na obu wydziałach oświadczenie, który kierunek uważa za pierwszy, a który za drugi. Na pierwszym studiowanie będzie bezpłatne, a za drugi trzeba będzie zapłacić.

Z opłat zostaną zwolnieni jedynie najlepsi studenci, którzy spełniają kryteria potrzebne do otrzymywania nagrody rektora. Szacuje się, że otrzymuje ją 10 procent studentów, osiągających najlepsze wyniki na roku. Prymusi mają też otrzymywać stypendium ministra za wybitne osiągnięcia. Będzie ono przyznawane studentom posiadającym wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Można je będzie łączyć z nagrodą rektora.

Od 1 października każda uczelnia musi zapewnić studentom rozpoczynającym naukę możliwość odbycia szkolenia na temat praw i obowiązków studenta. Będzie je organizował Parlament Studentów RP w porozumieniu z samorządem studenckim uczelni.
MAG