Zdrowie

Wróć

Kończy się Movember. Czas na spotkanie z psychoterapeutkami

2018-11-28 13:38:20
Zbliża się zakończenie światowej akcji propagującej profilaktyczne badania pomagające wykrywać i zapobiegać chorobom, na które narażeni są mężczyźni. I dlatego zainteresowani mogą wybrać się na spotkanie z psychoterapeutkami.
pixabay.com
Spotkanie z psychoterapeutkami

Kończy się akcja Movember. Listopadowy look dla zdrowia. I dlatego w najbliższy czwartek (29.11) w Muzeum Wojska w Białymstoku będzie można spotkać się z psycholog kliniczną i psychoterapeutką Małgorzatą Rymarską oraz psycholog i psychoterapeutką Anną Saniukiewicz, na co dzień pracującymi w Pracowni Psychologii Białostockiego Centrum Onkologii.

Razem z Krzysztofem Lewandowskim (pacjentem) panie porozmawiają o odwadze u mężczyzn, sposobach na przekonanie ich do odwiedzenia lekarza i o tym, jak nie stracić wąsów. Poruszona zostanie także kwestia profilaktyki i badań, które w żaden sposób nie są związane ze strachem.

Wydarzenie zaplanowano na godz. 17.00. Zainteresowani spotkają się w sali rycerskiej Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7. Wstęp jest wolny.

Akcje towarzyszące

Poza tym, przez cały listopad, na ekspozycji stałej Muzeum można spotkać kilkunastu wąsaczy. Nie da się ich nie zauważyć, wąsy mają dostatecznie wielkie, kolorowe i obciachowe, by zwrócić uwagę zwiedzających.

Inicjatorzy akcji mają nadzieję, że taka forma stanie się okazją do rozmowy o Movemberze, akcji przypominającej mężczyznom o profilaktycznych badaniach, mogących uratować ich przed nowotworem.

Co więcej, Muzeum Wojska zorganizowało kampanię informacyjną w postaci plakatów, pocztówek rozdawanych zwiedzającym, tablic wielkoformatowych w centrum miasta i prezentacji w autobusach komunikacji miejskiej.

Nowotwory i samobadanie

W Polsce, co roku, o raku jąder bądź prostaty dowiaduje się ok. 11 tys. mężczyzn i umiera z tego powodu aż 4 tys. z nich. Warto wiedzieć też, że nowotwory jąder dotyczą przede wszystkim młodych chłopaków - między 15. a 35. rokiem życia, zaś rak gruczołu krokowego - panów starszych i jednocześnie w coraz młodszym wieku, nawet 45-letnich.

I dlatego najważniejsze są samobadanie (powinno być wykonywane przynajmniej raz w miesiącu) i regularne kontrole u lekarza, a tego mężczyźni zwykle nie robią. Paradoksalnie chociaż 79% z nich twierdzi, że profilaktyka zdrowotna jest skuteczna, to jednak niewielu faktycznie się tematem zajmuje. Tymczasem panowie przed 40-stką powinni regularnie badać się samemu, zaś ci po 45. roku życia - przynajmniej raz w roku sprawdzać poziom PSA (antygen specyficzny dla prostaty).

Czym jest Movember?

Movember to światowa akcja propagująca profilaktyczne badania pomagające wykrywać i zapobiegać chorobom, na które narażeni są mężczyźni. Nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów: November, oznaczającego listopad, i mo, będącego australijskim slangowym określeniem wąsów (moustache).

Mężczyźni, którzy biorą udział w wydarzeniu, przez cały miesiąc zapuszczają wąsy, a nietypowy wygląd ma prowokować do rozmów o raku prostaty, raku jąder i tego jak ważna jest profilaktyka i regularne badania. Akcja Movember narodziła się w 2003 r., kiedy w Australii grupa znajomych założyła się o to, któremu z nich uda się wyhodować największy wąs w ciągu 30 dni listopada.

Zobacz też: Spotkanie: Pacjent z WĄSEM jest mniej awanturujący się!
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl