W ramach Barokowych Ogrodów Sztuki białostocki Dom Kultury „Śródmieście” serwuje widzom serię spotkań, koncertów i wykładów o tematyce baroku, z którym nierozerwalnie związana jest historia wizytówki naszego miasta - Pałacu Branickich. Zostaliśmy również zaproszeni na warsztaty tworzenia wachlarzy w stylu epoki, a nawet na spektakl baletowy - organizator, jak widać, zadbał nie tylko o ciekawą tematykę, ale również o wszechstronność oferowanych wydarzeń.
Czy wiedzieli Państwo, że, pozornie tak dobrze znany nam, białostoczanom, Jan Klemens Branicki, był kolekcjonerem sztuki? Jak wiele wiemy o zasadach komunikacji towarzyskiej w epoce baroku? Wzbogacenie się o tę właśnie wiedzę zapewnia wysłuchanie zawartych w programie cyklu wykładów dr Anny Oleńskiej z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i dr Joanny Tomalskiej-Więcek.
Serca melomanów porywają koncerty np. Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, Zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum” oraz Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”.
Mnie zaś zupełnie oczarowały miniatury muzyczne, jakie w ramach „Salonu włoskiego, kawy z likierem pomarańczowym”, zaserwowały widzom kwartet fletowy „Prima Voce” oraz Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”.
Wprost do epoki przeniosły nas barokowe tańce i stroje artystów, jednak największym zaskoczeniem były współczesne, klasyczne już przeboje (np. „I love you Baby” Franka Sinatry czy całkiem jeszcze świeżutki „Perfect” Eda Sheerana) zaaranżowane przez kwartet fletowy na styl muzyki dawnej.
Dałam się porwać uczuciu ponadczasowości muzyki i Państwu polecam to samo. Jeszcze w niedzielę (18.06) można będzie uczestniczyć w wydarzeniach oferowanych przez Dom Kultury „Śródmieście” w ramach VI edycji Barokowych Ogrodów Sztuki.
Co jeszcze czeka nas w ramach Festiwalu? Program:
Barokowe Ogrody Sztuki 2023