Kultura i Rozrywka

Wróć

Koncert w plenerze, specjalny komiks i wystawa. Białystok pamięta o Ince [WIDEO]

2016-08-26 13:14:08
W niedzielę (28.08) przypada 70. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny Inki. Z tej okazji na Rynku Kościuszki organizowany jest koncert De Press, przygotowano też komiks i wystawę.
KruPek
Danuta Siedzikówna ps. Inka pochodziła ze wsi Guszczewina w powiecie bielskim. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. Inka znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka. Ponownie aresztowano ją w 1946 r. i osadzono w więzieniu. Skazano też na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Koncert De Press na rynku

- Z okazji 70. rocznicy tragicznej śmierci Inki odbędzie się szereg wydarzeń - zapowiada Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.

Na Rynku Kościuszki organizowany jest specjalny koncert. Jego gwiazdą będzie zespół De Press. To polsko-norweska grupa założona w 1980 r. przez Polaka - Andrzeja Dziubka oraz Norwegów: Jørna Kristensena i Ole Snortheima. Zespół łączy punk rocka z tradycyjną muzyką góralską spod Tatr. Podczas koncertu muzycy zagrają utwory z płyty Piosenki Żołnierzy Wyklętych. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Wstęp jest wolny.



Szczegóły: De Press - koncert poświęcony pamięci Inki

Komiks i wystawa

Także w niedzielę w Muzeum Wojska odbędzie się spotkanie poświęcone Ince. Losy dzielnej sanitariuszki stanowią kanwę dla scenariusza komiksu. Specjalnymi gośćmi spotkania będą: autorka scenariusza Paulina Królikowska oraz autor rysunków Daniel Baum. Uczestnicy spotkania otrzymają komiks o Ince. Ponadto Monika Marciniak, która jako pierwsza w Polsce przygotowała audiodeskrypcję do komiksu, opowie o procesie dostosowania wydawnictwa do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku.

W spotkaniu weźmie także udział Natalia Filinowicz - autorka wystawy poświęconej postaci Inki i innym żołnierzom Armii Krajowej, historyk i konsultant komiksu.

- Ta wystawa to opowieść o ludziach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - mówi Natalia Filinowicz. - Najwięcej miejsca poświęcamy Ince, ale przedstawiamy także losy innych Żołnierzy Wyklętych. Na wystawie można obejrzeć też broń palną, którą walczyli partyzanci.

Wystawa Zachowaliśmy się jak trzeba. 5. i 6. Brygada Wileńska AK na Podlasiu 1944-1952 zostanie otwarta o godz. 14.00. Udział w spotkaniu oraz otwarciu wystawy jest bezpłatny.

Szczegóły: Inka - bohaterka z Podlasia
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl