Aktualności

Wróć

Komunistyczni patronowie do wymiany. Białostoczanie mogą proponować, kim ich zastąpią

2016-05-10 18:52:36
Białystok czeka na ustawę dekomunizacyjną. Według ustaleń Departamentu Geodezji Urzędu Miejskiego, do zmiany pozostało 10 nazw ulic.
UM Białystok/Marcin Jakowiak
Patroni ulic będą zmieniani tak, żeby nie kojarzyli się z systemem totalitarnym. W Białymstoku dotyczy to nazw: Aleksandra Gorbatowa, Armii Ludowej, Eweliny Sawickiej, gen. Zygmunta Berlinga, Juliana Leńskiego, Janka Krasickiego, Zygmunta Kościńskiego, Józefa Ziółkowskiego, Włodzimierza Komarowa, Wincentego Rzymowskiego. Lista ulic jest otwarta. Prawdopodobnie wykaz przygotowany przez departament zweryfikuje i zaopiniuje Instytut Pamięci Narodowej.

W przypadku zmiany nazwy ul. Komarowa była już nawet uchwała, ale wstrzymano ją do momentu wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej, tak żeby mieszkańcy nie musieli płacić za wymianę dowodów osobistych.

- Czekamy na ustawę dekomunizacyjną, wtedy będziemy mogli podjąć konkretne działania. Szczególnie interesuje nas zapis o bezpłatnej wymianie dokumentów - mówi Urszula Mirończuk, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Na przykład, przy Berlinga mieszka ponad 2,7 tys. osób. Mieszkańcy ulicy będą musieli zmienić dane w dokumentach.

Pomimo braku rozwiązań legislacyjnych, białostoczanie cały czas mogą proponować nowe nazwy dla ulic, które będą podlegały dekomunizacji. Każdy ma prawo zgłosić sugestię w tej sprawie. Wnioski dotyczące następnych patronów można składać osobiście lub elektronicznie na urzędowy e-mail.

- Dobrą praktyką w przypadku nadawania nowych nazw ulic jest wybieranie takich nazw, które są tematycznie zbliżone do tych, które są w danym miejscu - mówi Alina Turowska, dyrektor departamentu geodezji urzędu miejskiego.

Dotychczas w kontekście dekomunizacji ulic wpłynął jeden wniosek o zmianę nazwy. Złożył go Dariusz Piontkowski. Poseł PiS zaproponował zmianę nazwy ul. Berlinga na nowego patrona, czyli majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszkę.

Miasto zabezpieczyło w budżecie 100 tys. zł na kwestie związane z ustawą dekomunizacyjną.

1 kwietnia 2016 r. sejm uchwalił ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Teraz dokument czeka na podpis prezydenta. W momencie wejścia w życie ustawa zobowiąże samorządy do usunięcia z przestrzeni publicznej nazw budowli, obiektów, ulic, mostów i placów upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl