Kultura i Rozrywka

Wróć

Komiksowa wycieczka do świata Jaćwingów. Wielki powrót Łaumy

2016-12-11 12:03:28
Kto nie miał jeszcze okazji poznać Łaumy, może wreszcie nadrobić to przeoczenie. Komiks Karola Kalinowskiego - pochodzącego z Suwałk twórcy - doczekał się nowego wydania.
materiały wydawcy
Łauma po raz pierwszy wydana została w 2009 r. Od razu została okrzyknięta wydarzeniem. Album zbierał doskonałe recenzje. Autor zgarnął dwie ważne nagrody - Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego oraz Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi za najlepszy polski komiks roku. Sam komiks szybko osiągnął statut białego kruka. Również wznowienie z 2014 r. rozeszło się na pniu. Teraz Łauma ukazuje się po raz trzeci.

Hu, hu, ha, idzie Łauma zła

Dorotka, dziewczynka z dużego miasta, wyrusza do Łojm, wsi malowniczo położonej w sercu Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Ale cel tej wizyty szybko przestaje być tylko turystyczny. Na miejscu okazuje się bowiem, że jej babcia zginęła w tajemniczych okolicznościach. Po pogrzebie rodzina postanawia w Łojmach zostać. Choć to dla nich szokująca odmiana, mimo paru niewygód, życie w chatce na skraju lasu zaczyna im się podobać. I wszystko byłoby pięknie, gdyby pewnego razu tata Dorotki nie zabił węża mieszkającego pod kredensem... - tak właśnie zaczyna się jeden z najciekawszych polskich komiksów ostatnich lat.

Brzmi intrygująco? Bo tak jest w istocie. Do węża spod kredensu dodajmy jeszcze babcię, która była szeptuchą, potworną Łaumę, boga piorunów Perkuna oraz dobrego duszka domowego Ajtwara. I wyjdzie z tego niezwykła mieszanka, którą wymyślić mógł tylko ktoś, kto Suwalszczyznę i jej wierzenia zna od podszewki.

Tym kimś jest Karol Kalinowski, zwany KaeReLem. Pochodzący z Suwałk rysownik i scenarzysta komiksów, który w Łaumie sięgnął po to, co tak naprawdę od dzieciństwa miał na wyciągnięcie ręki. Teraz zaś przekazuje te wierzenia - ubrane w atrakcyjny scenariusz i rysunki - dalej, do kolejnego pokolenia czytelników. Zresztą nie tylko do pokolenia najmłodszego! Łauma zachwyca też i starszych.

Łauma z Kościska rodem

Wznowienie Łaumy zbiegło się w czasie z premierą innego komiksu KaeReLa. Zaledwie kilka tygodni temu na rynek trafiło przecież Kościsko. Komiksy te mają wiele wspólnych cech.

W obu komiksach autor łączy elementy komediowe, sceny fantastyczne i chwile prawdziwej grozy. W obu podobny jest punkt wyjścia – bohaterowie opuszczają swe dotychczasowe miejsce, by trafić do nowego, pełnego dziwnych zdarzeń i postaci. Ważnym punktem odniesienia w publikacjach są wreszcie podania ludowe. W Łaumie Karol Kalinowski podpiera się wierzeniami jaćwieskimi. W Kościsku sięga szerzej, po mitologię słowiańską.

Można powiedzieć, że tym samym KaeReL wyrobił sobie swój własny, charakterystyczny styl. Styl, gdzie rzeczywistość miesza się z niematerialnym światem duchów i zjaw. Styl, który nie tylko sprawia, że jest twórcą rozpoznawalnym, ale i jednym z najbardziej cenionych we współczesnym komiksie polskim.

I tylko trzeba wierzyć, że autor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. I na kolejny jego komiks nie trzeba będzie czekać aż 7 lat - bo taki był odstęp miedzy pierwszym wydaniem Łaumy i Kościska.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl