Białystok Piłsudskiego: spotkanie autorskie i komiks w plenerze
Koleje losu. Białystok Piłsudskiego to kolejny komiks w ofercie wydawniczej Muzeum Wojska w Białymstoku. Bohaterem najnowszej ilustrowanej opowieści jest Józef Piłsudski i jego związki z naszym miastem. Pierwszy Honorowy Obywatel Białegostoku gościł tu często i nie tylko z oficjalnymi wizytami. Jego pobyt z dnia 21 czerwca 1921 r. stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.
Autorami komiksu są scenarzystka Paulina Królikowska i rysownik Daniel Baum. Będzie się można z nimi spotkać w sobotę (11.11) o godz. 11.30 w sali rycerskiej Muzeum Wojska, wstęp jest wolny. Po zakończeniu rozmowy będzie można otrzymać ilustrowaną opowieść poświęconą związkom Marszałka z Białymstokiem oraz wcześniejszą pracę obojga autorów pt. Inka.
Paulina Królikowska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, absolwentką filologii angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Łódzkiego. Scenarzystka komiksowa (m.in. Stąd do wolności, Bałuty, Cena wolności, Pola, Kiedy rozum śpi, Inka) i pomysłodawczyni projektu Komiks Braillem. Tłumaczka scenariuszy filmowych, autorka polskich lub angielskich wersji językowych filmów fabularnych i dokumentalnych.
Daniel Baum jest malarzem, rysownikiem, absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w pracowni profesora Mariana Kępińskiego. Stypendysta MKiDN i finalista międzynarodowego konkursu 4th International Art Prize Arte Laguna w sekcji malarskiej (we włoskim Mogliano). Pracuje jako rysownik i ilustrator reklamowy oraz asystent w Pracowni Ilustracji, Komiksu i Preprodukcji Gier i Filmu profesora Gabriela Kołata na łódzkiej ASP. Autor rysunków do wielu komiksów (m.in. Wniebobranie, Bałuty, Cena wolności, Pola, Doktor Esperanto, Inka, Kredki) oraz ilustracji do filmów fabularnych i dokumentalnych, prasy, kampanii społecznych.
Plansze komiksu Koleje losu. Białystok Piłsudskiego będzie można oglądać przez najbliższe cztery miesiące na białostockim Rynku Kościuszki. Ilustrowana opowieść o związkach Marszałka z miastem zostanie przedstawiona w codwutygodniowych odcinkach.
Zobacz też:
Koleje losu. Białystok Piłsudskiego - spotkanie autorskie
Z Piłsudskim po Białymstoku: historyczny spacer
Rocznicę odzyskania niepodległości uświetni też spacer historyczny pod hasłem Białystok u progu niepodległości. Na wycieczkę można wybrać się w niedzielę (12.11). Miejsce zbiórki to ul. Sienkiewicza 50 (godz. 11.00 i 12.00).
W planach są też warsztaty rodzinne Mój osobisty bohater, które odbędą się w Muzeum Wojska w Białymstoku (godz. 13.00-14.00). Wstęp na wydarzenia jest wolny.
Dla wszystkich uczestników przygotowano prezent - mapę Białegostoku śladami Józefa Piłsudskiego.
Zobacz też:
Z Piłsudskim po Białymstoku - spacer historyczny