Kultura i Rozrywka

Wróć

Komiks białostockiego rysownika. To druga odsłona serii

2017-09-15 15:57:42
Zadymione knajpy, zapomniane tunele i... okupowana Warszawa. Jeszcze we wrześniu będziemy mogli wrócić do świata komiksu Bradl tworzonego przez Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego.
materiały wydawcy
Bradl zadebiutował na początku roku. Seria powstała na bazie losów polskiego szpiega Kazimierza Leskiego. Uczestnika Powstania Warszawskiego, błyskotliwego inżyniera, który na czas wojny przeobraził się w nieuchwytnego konspiratora. Za scenariusz serii odpowiada Tobiasz Piątkowski. Za rysunki białostoczanin - Marek Oleksicki.

- Leski to postać niezwykła, o intrygującym życiorysie, który jest niemal gotowym scenariuszem filmu szpiegowskiego. Nic dziwnego zatem, że jego losy stały się inspiracją do stworzenia komiksu. Jestem przekonany, że o ważnych wydarzeniach i prawdziwych bohaterach można i należy opowiadać poprzez różnorodne gatunki czy środki wyrazu - mówił przy okazji wydania premierowego albumu serii Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Bradl narysowany

Autorzy dodawali: - Od początku było jasne, że życiorys Leskiego będzie inspiracją, którą obudujemy komiksowymi motywami - wyjaśniał Tobiasz Piątkowski. Dodawał, że nie tworzy dokumentu, ale popkulturową opowieść.

Tak samo jest w drugim albumie, który na dniach trafi do sprzedaży (premierę zaplanowano na 20 września). O jego klimat dba Marek Oleksicki, znany z takich komiksów jak Ursynowska specgrupa od rozwałki czy Odmieniec. Dalej będzie to opowieść w klimacie noir tworzona na bazie materiałów z Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Stworzenie wizualnej warstwy opowieści o Bradlu było wyzwaniem przede wszystkim z powodu niewielkiej liczby archiwalnych zdjęć dokumentujących działania polskiego wywiadu. Starałem się inaczej podejść do rysowania. Uzyskać prostą, dynamiczną kreskę, mniej detalu, więcej emocji bohaterów - przyznawał rysownik.

Bradl po raz drugi

Pierwszy album został doskonale przyjęty przez czytelników i krytyków. Teraz wydawca - Egmont Polska - prezentuje drugi album.

- Wraz z nieuchwytnym dla wroga oficerem polskiego wywiadu zwiedzimy zadymione knajpy okupowanej Warszawy, w których przy dźwiękach piosenek Mieczysława Fogga można spotkać miłość życia. Zajrzymy też do zapomnianych tuneli pod miastem, gdzie w mroku czają się tajemnice przeszłości - czytamy w zapowiedzi. - Korzystanie z tajnych skrytek, werbunek agentów, ucieczki przed łapankami - oto codzienność Bradla i jego organizacji szpiegowskiej: Muszkieterów. Tym razem Leski będzie musiał zmierzyć się z wrogiem, którego sam stworzył...

Komiks został wzbogacony o wstęp historyczny doktora Andrzeja Zawistowskiego, szkice poszczególnych kadrów i postaci oraz zdjęcia okupowanej Warszawy.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl