Kolorowanki i historyczny kalendarz. Co proponuje Muzeum Wojska w czasie kwarantanny?
Wirtualny spacer przez wystawy to jedna z propozycji Muzeum Wojska w Białymstoku. Placówka w czasie epidemii koronawirusa przygotowała też inne atrakcje - wszystkie znajdziemy w internecie.
MWB
Białostockie Muzeum Wojska jest kolejną, miejską placówką, która z powodu stanu epidemii działa dziś właściwie tylko w sieci internetowej. Choć do budynku przy ulicy Jana Kilińskiego nie wejdziemy, nie oznacza to, że muzealnicy specjalizujący się w wojskowości nie mają oferty dla miłośników historii i militariów.
- Na profilu facebook.com/muzeumwojska Muzeum realizuje projekt Kalendarz historyczny i cykl Postać dnia. Często umieszczane są kolorowanki - ich rozdzielczość umożliwia wydrukowanie rysunku w domu. Dla dzieci starszych przygotowywane są karty zadań z rebusami, krzyżówkami, quizami - informuje białostockie muzeum.
Np. ze strony można było pobrać kolorowankę przedstawiającą ochotniczkę Pomocniczej Służby Kobiet z okres II wojny światowej. Muzeum pokazało także rysunek przedstawiający Dziadka - jak pieszczotliwie określano marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy okazji apelowano, by w czasie koronawirusa nie zapominać o telefonowaniu do swoich bliskich - babć i dziadków właśnie, którzy w tym okresie powinni unikać wychodzenia z domów i spotkań, są bowiem w grupie o podwyższonym ryzyku zachorowań.
Na Facebooku pojawiają się także kartki z kalendarza. Poszczególnym datom przypisywane są wydarzenia z historii, związane z danym dniem i miesiącem.
Dla fanów historii łakomym kąskiem będą obrazy ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku, które na co dzień znajdują się w magazynie.
- Dwie z wystaw stałych Muzeum są prezentowane w postaci panoram 360 stopni - dodają muzealnicy.
W sieci pojawiają się także teksty do poczytania. Są to opowiadania i eseje z projektu Słowo historii. Fotoeseje. Opowieści inspirowane konkretnymi fotografiami ze zbiorów Muzeum napisali uznani pisarze i reportażyści: Filip Springer, Piotr Nesterowicz, Ilona Wiśniewska, Wojciech Nowicki, Michał Olszewski i Daniel Odija. Dodatkowo są one wyposażone w audiodeskrypcję, a także w tłumaczenie na język migowy. Do zabawy z historią Muzeum poleca aktywne narzędzia online: Test Wiedzy o Historii Białegostoku i Piłsudski chronologicznie. Czy wiecie co Marszałek robił w Waszym wieku?.
Muzealne atrakcje można znaleźć na stronie mwb.com.pl oraz facebook.com/muzeumwojska.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl