Praca

Wróć

Kolejny rok działania Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Lepiej uczyć niż zwalniać

2017-01-27 16:34:00
2017 r. jest kolejnym rokiem, w którym funkcjonować będzie Krajowy Fundusz Szkoleniowy. W woj. podlaskim powiatowe urzędy pracy będą miały do dyspozycji ponad 4,5 mln zł.
pixabay.com
Lepsza pozycja firm i pracowników

Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy ma poprawić zarówno pozycję firm, jak i samych pracowników na rynku pracy.

- Pracodawca, który chciałby przeszkolić pracowników pod kątem podniesienia kwalifikacji wiążących się ze zmianami na rynku pracy, rozwojem firmy czy rozwijającą się gospodarką, może skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego – mówi Joanna Matlak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Ze wsparcia mogą skorzystać w sumie wszystkie firmy, które zatrudniają przynajmniej jedną osobę na umowę o pracę. Z pieniędzy z Funduszu można finansować kursy zawodowe, studia podyplomowe, egzaminy potwierdzające nabycie uprawnień, badania lekarskie i psychologiczne oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o pokrycie 100% kosztów, pozostali - o 80%. Na jednego uczestnika w danym roku nie może być jednak przeznaczone więcej niż 300% jego miesięcznego wynagrodzenia.

Nowe priorytety

Na woj. podlaskie w tym roku przeznaczono 4 mln 607 tys. zł, które zostały podzielone pomiędzy powiatowe urzędy pracy. Na każdy rok ustalane są jednak odrębne priorytety do finansowania i tak w 2017 r. są nimi wsparcie kształcenia ustawicznego w sektorze przetwórstwa przemysłowego, transportu i gospodarki magazynowej, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, a także w zidentyfikowanych w powiatach lub województwie zawodach deficytowych oraz pomoc w kształceniu pracowników, którzy przez co najmniej 15 lat pracowali w warunkach szczególnych.

Po wyczerpaniu środków urząd pracy ma możliwość wystąpienia o pieniądze z rezerwy KFS, które są skierowane do innych grup. Będzie się można starać wówczas o dokształcanie dla pracowników, którzy nie zdali matury bądź takich, którzy ukończyli 45. rok życia. Objęci nim zostaną także pracownicy w zakładach, w których wszczęto proces restrukturyzacji.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy działa od drugiej połowy 2014 r. i w tym czasie w całym kraju z dofinansowania skorzystało ponad 10 tys. pracowników z 1,5 tys. firm.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl