Kolejny problem z al. Tysiąclecia. Są rozbieżności w dokumentach
Wstrzymana tymczasowo została przebudowa al. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Białymstoku. Wszystko przez to, że pomiędzy decyzją środowiskową a projektem budowlanym występują pewne różnice.
MN
Przebudowa al. Tysiąclecia Państwa Polskiego wpisuje się projekt Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej. To zadanie znalazło się tam obok skończonej już budowy przedłużenia ul. Sitarskiej oraz remontu ul. Jurowieckiej.
Inwestycja jest podzielona na dwie części. W połowie grudnia wybrano firmę, która zajmie się odcinkiem od Trasy Generalskiej do skrzyżowania z ul. Wileńską. Wykonawcą będzie Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów, a miasto za wykonanie tego zadania zapłaci prawie 15 mln zł. Udało się to zrobić jednak dopiero po dłuższym czasie. Pierwszy przetarg został rozstrzygnięty w styczniu zeszłego roku. Wygrała go ta sama firma, ale wycofała się przed podpisaniem umowy. Wówczas jej oferta była o 4 mln zł niższa.
Jeśli chodzi o drugi odcinek, to sięga on aż do wiaduktu przy ul. Poleskiej. Tutaj wykonawcy nawet jeszcze nie ma, chociaż przetarg został ogłoszony w październiku, ale w ogóle na otwarcie ofert będzie trzeba poczekać przynajmniej do połowy marca.
Nie są to jednak jedyne problemy związane z tą inwestycją. Wojewoda Podlaski bowiem na razie zawiesił jej realizację. Wszystko ze względu na to, że w decyzji środowiskowej i projekcie są spore rozbieżności. Pomiędzy tymi dwoma dokumentami jest kilka lat różnicy i w międzyczasie koncepcja została zmieniona na bardziej bezpieczną. Trzeba jednak będzie ujednolicić dokumenty i wystąpić o nową decyzję środowiskową. To spowoduje kilka miesięcy opóźnień, jeśli chodzi o rozpoczęcie prac budowlanych.
Jeśli jednak szybko zadba o uzupełnienie dokumentacji, jest szansa, że prace ruszą w tym roku. Na wykonanie krótszego odcinka będzie miał on 10 miesięcy. Ten początkowy - 46-metrowy - odcinek będzie miał przekrój jednojezdniowy o szerokości 10,5 m. Pozostały fragment ulicy będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasem dzielącym. Przewidziano wykonanie trzech przystanków autobusowych wraz zatokami. Powstaną tam ścieżki rowerowe, a także nowe chodniki, zjazdy oraz zieleńce.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl