Nauka

Wróć

Kolejny patent dla pracowników UwB

2016-02-17 07:25:08
Wynalazek opracowany przez naukowców Uniwersytetu w Białymstoku uzyskał ochronę patentową w kraju.
UwB
Patent otrzymał projekt pt. Sposób separacji chorobotwórczych bakterii Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus oraz grzybów Candida albicans autorstwa prof. Izabeli Święcickiej oraz dr Agnieszki Wilczewskiej z Uniwersytetu w Białymstoku.

Dzięki wynalazkowi możliwa jest separacja mikroorganizmów za pomocą nanocząstek magnetycznych, aplikowanych do roztworu przeznaczonego do oczyszczania. W trakcie tej separacji dochodzi do oddziaływania elementów ściany komórkowej patogenów z powierzchnią nanocząstek. Później bakterie, które zostały połączone z nanocząstkami, są usuwane z roztworu przy użyciu magnesu.

Owa metoda ma nie tylko prostszą procedurę, ale też mniej kosztuje. Dlatego separacja mikroorganizmów za pomocą nanocząstek może mieć bardzo duże znaczenie w wielu dziedzinach medycyny oraz przemysłu. Przykładowo magnetyczną separację można stosować, by usunąć bakterie z próbek materiału biologicznego (m.in. krwi, moczu czy płynu mózgowo–rdzeniowego). W celach medycznych zaś może służyć np. do czyszczenia rurek inhalacyjnych, protez zębowych, cewników bądź różnych sprzętów wielokrotnego użycia mających kontakt z materiałem biologicznym.

Metoda wymyślona przez białostockich naukowców może też być wykorzystywana w celach przemysłowych, np. przy uzdatnianiu wody. Ważne jest też to, że nanocząstki nie ulegają destrukcji podczas procesu separacji, a więc mogą być stosowane wielokrotnie i nie tracą przy tym swego potencjału separacyjnego.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl