Aktualności

Wróć

Kolejny krok do budowy basenu olimpijskiego w Białymstoku

2023-02-27 11:35:58
Krok jest czysto formalny, ale zdaniem miejskich urbanistów niezbędny, by w przyszłości powstały wygodne dojazdy do kompleksu basenów miejskich, jaki miałby powstać na ul. Andersa. Radni zgodzili się na modyfikację istniejącego planu zagospodarowania przestrzennego.
Pixabay
We wrześniu minionego roku Rada Miasta zgodziła się na rozpoczęcie prac nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic ul. Andersa i Batorego. Wpisano wówczas, że za Giełdą Rolno-Towarową, nieopodal spalarni odpadów, powstać może inwestycja celu publicznego, w tym wypadku basen.

Teraz Rada Miasta zgodziła się na zmianę sąsiedniego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego teren bliżej ul. Andersa i Bitwy Białostockiej.

- Potrzeba sporządzenia tego planu wynika z zapewnienia dodatkowej obsługi komunikacyjnej planowanej inwestycji miejskiej, planowanego basenu miejskiego - tłumaczy Katarzyna Reut-Jaworowska p.o. kierownika Referatów Panów Miejscowych w Urzędzie Miejskim w Białymstoku. - Brakuje elementu połączenia, zjazdu z ul. Bitwy Białostockiej w kierunku basenu miejskiego.

Zmiana planowanych przebiegów okolicznych dróg pozwoli na lepsze skomunikowane obszaru, gdzie w przyszłości miałby powstać basen.

Przygotowania planistyczne do tej inwestycji trwają, ale niektórzy radni są co do niej sceptyczni.

- Skąd miasto weźmie pieniądze na budowę basenu? - pytał Henryk Dębowski z klubu PiS w Radzie Miasta. - Od dłuższego czasu mówimy w Białymstoku o budowie hali widowiskowo-sportowej. Mówimy, mówimy, mówimy i nic z tego nie ma. Nie chciałbym byśmy teraz zmieniali plany, dostosowywali tereny pod budowę czegoś, co być może powstanie za 20 lat. Kiedy jest realny termin budowy tego basenu? Nie chodzi o to, by tego króliczka gonić, ale by go złapać - mówił Dębowski.

Pomimo oficjalne zadanego pytania podczas sesji, radnemu nikt nie był w stanie na nie odpowiedzieć.

Wstępna koncepcja mówi, że za giełdą powstanie kryty basen o wymiarach olimpijskich, a do tego baseny zewnętrzne i zjeżdżalnie.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl