Kolejny bolid studentów Politechniki Białostockiej. Robi wrażenie
Po wielu miesiącach ciężkiej pracy studenci Politechniki Białostockiej doczekali się kolejnego bolida – CMS-06. To kolejny projekt skonstruowany przez zespół Cerber Motorsport.
PB
Politechnika Białostocka ma kolejny bolid
Zespół Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej skonstruował kolejny – szósty już - bolid. Praca nad CMS-06 trwała 9 miesięcy, ale efekt końcowy robi wrażenie. Tym razem nad projektem pracowali nie tylko machanicy, ale i ich koledzy z wydziałów informatyki, elektrycznego czy inżynierii zarządzania. Wśród konstruktorów pojawiła się nawet przedstawicielka z innej uczelni – Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Nowy bolid ma wdrożonych kilka innowacji, a jego głównym założeniem było zmniejszenie masy pojazdu i zachowanie przy tym niezawodności pojazdu.
Ulepszenia zostały wprowadzone w pakiecie aerodynamicznym. Młodzi ludzie postanowili zastosować wyprofilowaną podłogę wykonaną z włókna węglowego z dyfuzorami – ich zadaniem jest regulacja powietrza płynącego między podłogą samochodu a nawierzchnią. Wprowadzone zostały 3-płatowe przednie oraz 4-płatowe tylne skrzydła, tzw. side pody i system redukcji oporu DRS (Drag reduction system). W trakcie fazy projektowania powstał także model bolidu w skali 1:3, który wykonany został w technologii druku 3D. Studenci współpracowali też z Instytutem Lotnictwa w Warszawie, gdzie model został przebadany w tunelu aerodynamicznym, aby sprawdzić przepływ powietrza i generowaną siłę oporu.
Do setki rozpędza się w 3,2 sekundy
Bolid waży 185 kg i ma moc 86 KM. Do setki rozpędza się w zaledwie 3,2 sekundy. Jego serce to silnik pochodzący z motocykla Honda CBR 600 RR model PC40. Korzystając już ze swoich poprzednich doświadczeń, studenci po raz kolejny zastosowali kompozytową konstrukcję samonośną wykonaną z włókna węglowego oraz aluminiowej przekładki honeycomb wraz z tylną ramą przestrzenną. Postanowili jednak rozbudować system telemetrii oraz dostępy danych w czasie rzeczywistym. To pozwoli im dokładniej monitorować parametry pojazdu oraz szybko reagować, gdy pojawią się jakiekolwiek usterki.
- Nasi studenci przygotowali nowe auto, które jest o klasę lepsze od poprzedniego. Mam nadzieję, że dzięki niemu powalczą w zawodach Formula Student na równi z najlepszymi. Pozwalają na to ich wiedza i umiejętności oraz wielkie zaangażowanie i pracowitość – mówił dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Andrzej Seweryn.
Praca nad bolidem jest zakończona, jednak zespół Cerber Motorsport będzie miał pracowite wakacje. W wakacje drużyna weźmie dział w czterech zawodach z cyklu międzynarodowych Formuła Student: na Węgrzech, we Włoszech, w Czechach oraz na niemieckim torze Hockenheim.
– To ogromna satysfakcja widzieć kolejne pojazdy, którymi nasi studenci ścigać się będą na zagranicznych torach. Dzięki takim przedsięwzięciom świat słyszy o Politechnice Białostockiej i o naszym mieście – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.
Spore doświadczenie studentów z Politechniki Białostockiej już przyniosło im liczne sukcesy. Przykładowo w 2018 r. zwyciężyli w konkurencji Autocross w Czechach, zdobyli 2. miejsce w teście przyspieszenia na Węgrzech oraz 6. miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów na Węgrzech i we Włoszech.
Miła niespodzianka dla studentów
Hyundai Motor Poland po premierze bolidu CMS-06 przekazał samochód Hyundai i30 na potrzeby kształcenia studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
- Hyundai Motor Poland postanowił w tym roku przekazać uczelniom technicznym cztery auta. Cieszę się, że pierwsze z nich – m.in. dzięki inicjatywie absolwentów Politechniki Białostockiej, którzy pracują w firmie – trafiło na Wydział Mechaniczny – powiedział Andrzej Arefiew, właściciel Konsorcjum Arefiew.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl