Zdrowie

Wróć

Kolejna pracownia w USK już otwarta. To świetna wiadomość dla pacjentów z naszego regionu

2023-10-30 16:22:36
Przed kilkoma dniami otwarto drugą pracownię Elektrofizjologii Kliniki Kardiologii z Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. To doskonała informacja dla pacjentów z całego województwa podlaskiego.
Medyk Białostocki/Facebook
Uroczyste otwarcie drugiej Pracowni Elektrofizjologii Kliniki Kardiologii z Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego miało miejsce 25 października. Jak podaje Medyk Białostocki impulsem do modernizacji pracowni był fakt wykonania w 2022 roku na jedynej sali operacyjnej ponad 700 zabiegów, co jest wynikiem rekordowym na skalę szpitala. 

Kolejna sala operacyjna pozwoli białostockim specjalistom poszerzyć zakres swoich usług. Dzięki niej możliwe będzie zwiększenie liczby procedur elektrofizjologicznych, liczby cewnikowań prawego serca oraz innowacyjnych procedur zabiegowych w dziedzinie nefrologii. 

W nowej pracowni można będzie spotkać m.in. Roberta Sawickiego i Marcina Witkowskiego, elektrofizjologów, który pracują w Klinice Kardiologii i wykonują wiele ważnych zabiegów, jak np. implantacje stymulatorów, kardiowerterów-defibrylatorów, również  funkcją resynchronizacji, ablacje zaburzeń rytmu serca, zabiegi zamykania uszka lewego przedsionka. Warto podkreślić, że lekarze jako jedyni w regionie przeprowadzają wiele unikalnych zabiegów, jak np. usuwanie elektrod wewnątrzsercowych, implantacje stymulatorów bezelektrodowych typu Micra, podskórnych kardiowerterów-defibrylatorów.

W nowo otwartej pracownik Tomasz Hryszko będzie wykonywał zaś procedury wytwarzania dostępu naczyniowego i otrzewnowego (cewniki Tenckhoffa), naprawy dysfunkcyjnych dostępów naczyniowych u chorych, którzy czekają na transplantacje nerki bądź nerki i trzustki. Jest to specjalista, który jako jeden z nielicznych w naszym kraju przeprowadza zabiegi wyszczepiania metodą endoluminalną wrośniętych cewników dializacynych u osób po transplantacji nerki. 

Otwarcie kolejnej pracowni Elektrofizjologii Kliniki Kardiologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym było możliwe w dużej mierze dzięki środkom Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Osi priorytetowej XI – REACT-EU. Działania 11.3 Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia, a także przy udziale sponsora zewnętrznego, którym była firma ChM.
Redakcja
24@bialystokonline.pl