Kolej przygotowana na wakacje. Będzie bezpieczniej
Kolej już przygotowała się do wakacji. W tym czasie szczególny nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo podróżujących.
JF
Kolej dba o bezpieczeństwo w okresie wakacyjnym
Kolejarze i pracownicy kolei przypominają obecnie kierowcom oraz pieszym o zasadach przekraczania torów i dodatkowych oznakowaniach #ŻółtaNaklejkaPLK. Nad bezpieczeństwem pasażerów cały czas czuwa Straż Ochrony Kolei, która monitoruje pociągi, stacje oraz szlaki kolejowe. Wakacje to bowiem czas, gdy mnóstwo osób wybiera na na urlop właśnie pociągami.
Funkcjonariusze sprawdzają także przejścia na mostach i wiaduktach oraz tzw. dzikie przejścia, by zapobiec wkraczaniu na tory, szczególnie dzieci i młodzieży.
- W pociągach są umundurowane patrole SOK, a po cywilnemu funkcjonariusze grupy operacyjno-interwencyjnej prowadzą regularne działania przeciw kradzieżom. Straż Ochrony Kolei współpracuje m.in. z funkcjonariuszami policji i Straży Granicznej. W terenie jest wykorzystywany nowoczesny sprzęt. Całodobowo pracuje 9 mobilnych centrów monitoringu. Podczas działań nocnych funkcjonariusze korzystają z noktowizorów i okularów termowizyjnych. Linie kolejowe monitorowane są z wykorzystaniem foto-pułapek – informują PKP Polskie Linie Kolejowe.
W minionym roku szkolnym funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz pracownicy PLK organizowali w szkołach wiele spotkań i prelekcji. Podczas nich omawiali, jak należy zachowywać się w obszarze kolejowym. Liczne akcje będą też przez nich prowadzone w trakcie wakacji. Pracowników SOK prezentujących nowoczesny sprzęt i wyszkolenie zobaczyć będzie można na festynach oraz imprezach okolicznościowych. Przygotowane pokazy będą miały na celu informowanie wszystkich o zasadach bezpieczeństwa.
Dla bezpieczeństwa, do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK – (22) 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.
Bezpieczeństwo zwiększają też żółte naklejki
Jak wynika z badań, żółte naklejki PLK umieszczane na przejazdach kolejowych zapobiegły 165 tragediom. Tyle właśnie razy został wstrzymany lub ograniczonych ruch po telefonie z podaniem numeru przejazdu, na którym było zagrożenie życia, możliwość tragedii czy problemów komunikacyjnych. To dowód na to, że oznakowanie 14 tys. przejazdów ma sens.
PKP Polskie Linie Kolejowe cały czas prowadzą działania mające na celu podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Budowane są przejazdy bezkolizyjne, pracownicy są szkoleni, pojawiają się dodatkowe urządzenia, ulotki, sygnalizatory, rogatki itp. Już od czerwca 2018 r. na wszystkich przejazdach w Polsce jest #ŻółtaNaklejkaPLK.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl