Aktualności

Wróć

Kobiety wzmacniają swój głos. Rusza konkurs

2024-02-06 11:55:44
Konkurs „Podlaskie samorządy dla kobiet”, a także wniosek w sprawie ustanowienia rad kobiet jako organów opiniodawczo-doradczych w przepisach dotyczących samorządu terytorialnego – to m.in. inicjatywy podjęte przez Podlaską Radę Kobiet, która działa przy marszałku województwa.
www.podlaskie.eu
O tych postulatach w piątek (2 lutego) mówiły podczas konferencji prasowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej przedstawicielki rady. Marszałka reprezentowała w tym wydarzeniu Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej i zarazem członkini rady.

Konkurs Podlaskie samorządy dla kobiet - o co w nim chodzi?

Poinformowała ona, że właśnie ruszył konkurs Podlaskie samorządy dla kobiet. Nagrodzone zostaną w nim te miasta, gminy czy powiaty, które najaktywniej działają na rzecz rozwoju kobiet w Podlaskiem. Pod uwagę będzie brane m.in. zaangażowanie kobiet w życie publiczne, liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych, włączanie organizacji kobiecych przy konsultacjach aktów prawnych czy działania profilaktyczne w obszarze zdrowia. Samorządy mogą się zgłaszać do 20 lutego br.

- To pilotażowy konkurs. Jego ideą jest wyłonienie lidera lub liderów, którzy będą wspaniałym przykładem działania na rzecz kobiet w województwie podlaskim. Chcemy uhonorować te samorządy, które szczególnie pomagają kobietom i doceniają ich rolę – podkreśliła Izabela Smaczna-Jórczykowska.

To nie jedyny pomysł

Kolejną inicjatywą rady jest wniosek skierowany przez marszałka Artura Kosickiego do Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie umocowania rad kobiet jako organów opiniodawczo-doradczych w przepisach dotyczących samorządu terytorialnego.

– Pan marszałek w pełni poparł naszą inicjatywę i złożył wniosek oraz ekspertyzę prawną. W tej chwili rady kobiet to ciała opiniotwórczo-doradcze, które powstają przy samorządach. Obecnie jest ich już 41. Ale na razie ich istnienie zależy od dobrej woli tych samorządów – mówiła przewodnicząca Podlaskiej Rady Kobiet dr Małgorzata Wenclik.

Profilaktyka przede wszystkim

Z kolei Magdalena Borkowska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii (BCO), skupiła się na działaniach profilaktycznych, które są tak ważne dla zdrowia kobiet. W lutym będą organizowane w tym celu różne działania, np. „Spotkanie Bohaterek i Bohaterów BCO” połączone z koncertem symfonicznym, a w marcu – szereg spotkań na temat zdrowego stylu życia.

– Jestem wielką orędowniczką bohaterów i bohaterek BCO, którymi są nasi pacjenci i personel, który ich wspiera w tej trudnej chorobie. Dlatego przyłączamy się do tego przedsięwzięcia, które uhonoruje zaangażowanie w profilaktykę kobiet i liczymy na wsparcie samorządów w naszych działaniach – dodała.

W konferencji udział wzięły również: Karolina Bielawska, prezes Instytutu na Rzecz Rozwoju Kobiet im. Izabeli Branickiej, Monika Borkowska, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia w urzędzie marszałkowskim oraz Agata Michałowska, pełnomocnik marszałka ds. Podlaskiej Rady Kobiet.
ms
24@bialystokonline.pl