28 listopada odbędzie się spotkanie Kobieta Sybiru organizowane przez 100-lecie kobiet. Dzień ten, nie jest przypadkowy, bowiem wówczas przypada 103. rocznica pozyskania przez Polki praw wyborczych.
- Celebrowanie rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki to nasza, 100-lecia Kobiet, tradycja. I jednocześnie największe każdego roku święto, najważniejszy dzień, dotykający genezy naszej organizacji. Naszą misją jest budowanie narracji HERstorycznej. Wpisują się weń działania takie jak: słuchanie, opowiadanie i przekazywanie HERstorii, gromadzenie historii kobiecych widzianych z perspektywy kobiet, przypominanie opowieści zapomnianych, odkrywanie tych jeszcze do tej pory niewyrażonych i niewypowiedzianych, a także ich zapis pozwalający je ocalić. Jesteśmy Strażniczkami pamięci o naszych przodkiniach – informują organizatorki spotkania.
28 listopada odbędzie się więc spotkanie w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku. Wówczas opowiedziane zostaną historie niezwykłych kobiet Sybiru. Bo przecież każda z nich wykazała się heroizmem i ma przeżycia oraz doświadczenia, które warto znać.
- W tym roku 28 listopada dedykujemy Pamięci Kobiet Sybiru - dzielnych, niestrudzonych wojowniczek o przetrwanie w przerażających warunkach zsyłek. Więźniarek, deportowanych, zesłanek - każda z nich była czyjąś córką, wnuczką, matką, żoną lub babcią; każda z nich pełniła też poza rolami przypisanymi w rodzinie, role w społecznościach, role wynikające z wykonywanego zawodu. Ludzi zsyłano w głąb Rosji i późniejszego ZSRR od końca XVI w do połowy XX w. Kobiety Sybiru to także kobiety zsyłane na stepy Kazachstanu i Uzbekistanu. Pamiętajmy, że to także kobiety stracone w Katyniu – dodają organizatorzy.
Podczas wydarzenia zaplanowano także prezentację krótkiego filmu Sybiraczka, pogadankę historyczną Andrzeja Lechowskiego, przedstawienie historii Kobiet Sybiru, premierowe wykonanie pieśni o Kobiecie Sybiru, wpisy do Podlaskiej Księgo Kobiet oraz networking.
Przyjść może każdy chętny, organizatorzy zachęcają, by wziąć ze sobą (jeśli ktoś posiada) zdjęcia i pamiątki po Kobietach Sybiru. Fotografie znajda się później w Podlaskiej Księdze Kobiet, którą stworzyło i prowadzi od 2018 r. Stowarzyszenie 100-lecie kobiet. Proszą również, by dodać do ubrań element bieli i czerwieni, by w ten sposób symbolicznie podkreślić ważny ten dzień w dziejach Polski.
Ze względu na ograniczenia sanitarne związane z COVID-19 organizatorzy proszą, by zgłaszać chęć uczestnictwa w wydarzeniu wysyłając e-mail na adres: 100lecie.kobiet@gmail.com
Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
Szczegółowe informacje:
Kobieta Sybiru