Miriam to koprodukcja Teatru Figur Widmak, Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Białostockiego Teatru Lalek.
Rzecz dzieje się w domu tytułowej bohaterki leżącym na granicy działań rewolucyjnych. Kobieta i jej dom, który mimo wszystko ma być wolny od zła przychodzącego z zewnątrz, stanowi oś fabuły tej opowieści. Obraz sceniczny ma skłonić do refleksji nad potrzebą pielęgnowania historycznej pamięci osób i miejsc w przestrzeni miasta, które dziś jest naszym domem. To próba przywoływania konkretnych kobiet, które żyły w Białymstoku, wychowywały dzieci, miały swoje plany, marzenia, były dokładnie takie jak my dzisiaj, a którym przeszkodziła wojna. Kobieta - granica - dom to hasło, które twórcy projektu chcą poddać refleksji publiczności.
W przedstawieniu występują: Katarzyna Siergiej i Ryszard Doliński. Wyreżyserowała je Bernarda Bielenia, za scenografię odpowiada Julia Skuratova. Wykorzystano muzykę Karoliny Cichej & Spółki z płyty Jidyszland/Yiddishland, na akordeonie gra Marcin Nagnajewicz. Spektakl został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych.
Będzie grany 7 i 8 stycznia o godz. 18.00 w Białostockim Teatrze Lalek.
Recenzja:
Ryszard Doliński wychodzi z szafy. Miriam, czyli historia kobiety na granicy
Repertuar BTL-u