Kobieta aktywna zawodowo - dane GUS
Z okazji Dnia Kobiet Główny Urząd Statystyczny podzielił się informacją dotyczącą aktywności zawodowej kobiet. Ile z nich pracuje? W jakim są wieku? Jaka branża dominuje w strukturze zatrudnienia płci pięknej? Przedstawiamy statystyki.
pixabay.com
64,9% - to odsetek kobiet pracujących, w wieku od 18 do 59 lat. Bezrobotnych pań jest 5,4%, a biernych zawodowo - 29,7%.
Pracuje 42,2% kobiet posiadających wykształcenie wyższe. Na drugim miejscu zestawienia dotyczącego struktury zatrudnienia kobiet uplasowały się panie dysponujące dyplomami szkół policealnych i techników - jest ich 25,7%. Kobiety o wykształceniu zasadniczym zawodowym zajęły trzecie miejsce z liczbą 17,2% pracujących, a te o wykształceniu średnim ogólnokształcącym zajęły miejsce czwarte, osiągając wynik 10,3%. Najgorzej wypadają panie o gimnazjalnym i niższym poziomie wykształcenia, jest ich 4,6%.
GUS podaje nie tylko informacje na temat kobiet pracujących. Eksperci przyjrzeli się również przyczynom bierności zawodowej. Okazuje się, że 41,2% pań nieaktywnych na rynku pracy przedkłada obowiązki rodzinne i te związane z prowadzeniem domu nad decyzję o podjęciu czy powrocie do życia zawodowego. Z kolei 25,3% pań pochłania przede wszystkim nauka i uzupełnianie kwalifikacji. Dla 16,4% powodem braku podejmowania pracy jest niepełnosprawność lub choroba.
Najwięcej aktywnych zawodowo kobiet jest w wieku od 35 do 44 lat (77,6%). Zaraz po nich do pracy co dnia chodzą też panie między 45. a 54. rokiem życia (73,6%). Odsetek czynnych zawodowo kobiet w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat wynosi natomiast 71,1%. Gorzej w tej kategorii wypadają panie między 55. a 59. rokiem życia - jest ich 53,1%. Na przedostatnim miejscu uplasowały się najmłodsze z ankietowanych, w wieku od 15 do 24 lat. Kobiety po 60. roku życia zajęły ostatnie miejsce, z odsetkiem pracujących na poziomie 7,3%.
Opieka zdrowotna i pomoc społeczna, edukacja oraz zakwaterowanie i gastronomia - to branże zdominowane przez czynne zawodowo kobiety. Udział pracujących pań w tych sektorach to odpowiednio: 82, 79 oraz 70%.
Nadal odbiegamy pod względem wskaźnika zatrudnienia kobiet od liderów zestawienia, tj. krajów Europy Zachodniej, takich jak Szwecja (57,9%), Holandia (54,7%) czy Wielka Brytania (54,3%). Ale przodujemy w tej kategorii przed krajami z najniższym poziomem tego wskaźnika, czyli Grecją (32,4%), Włochami (34,7%) czy Chorwacją (39,8%). Średni poziom tej zmiennej dla Unii Europejskiej to 46,6%, przy czym w Polsce w trzecim kwartale 2015 roku odnotowano miarę na poziomie 44,9%.
Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl