Morfologia krwi - kopalnia wiedzy
Morfologia to podstawowe badanie analityczne, w którym warto zwrócić uwagę na kilka czynników: liczbę erytrocytów (RBC), stężenie hemoglobiny (Hb) i hematokryt (Ht), których spadek poniżej zakresu wartości referencyjnych sugeruje niedokrwistość. Istotne są również tzw. parametry czerwonokrwinkowe, informujące o objętości erytocytów (MCV) oraz o średnim stężeniu (MCHC) i średniej masie (MCH) hemoglobiny w krwince. Parametry te, w połączeniu z bardziej szczegółowymi badaniami krwi, pozwalają zróżnicować typy anemii. W zależności od przyczyny choroby wyróżniamy trzy główne rodzaje niedokrwistości: związane z zaburzoną produkcją erytrocytów (m.in. w wyniku niedoborów żelaza lub witamin, upośledzonej funkcji krwiotwórczej szpiku), utratą krwi (krwotoki) i skróconym czasem przeżycia krwinek czerwonych (np. w wyniku wrodzonych defektów budowy erytrocytów lub zewnątrzpochodnych czynników powodujących ich rozpad).
Anemia syderopeniczna (z niedoboru żelaza)
Najpowszechniejszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza, które buduje cząsteczkę hemoglobiny, odpowiadającą za przenoszenie tlenu przez krwinkę czerwoną. Wynikać on może m.in. z niewystarczającej podaży tego pierwiastka w diecie (np. wegetariańskiej), zaburzeń jego wchłaniania (np. w schorzeniach przewodu pokarmowego) czy wzrostu zapotrzebowania (np. w ciąży).
O stanie zaopatrzenia organizmu w żelazo informują takie badania krwi jak poziom żelaza (Fe), stężenie białek związanych z jego magazynowaniem i transportem - odpowiednio ferrytyny i transferyny oraz parametry TIBC i UIBC. Można też wykonać test czynnościowy doustnego obciążenia żelazem, na podstawie którego ocenia się prawidłowość wchłaniania tego pierwiastka.
Markery nowotworowe i hormony tarczycy
Markery nowotworowe to substancje, najczęściej białkowe, krążące we krwi pacjenta, których podwyższone stężenie może być związane z istnieniem nowotworu (ale nie musi, gdyż poziomy mogą rosnąć też w stanach łagodnych). W zestawie badań dla kobiet znalazły się markery dotyczące wykrywalności raka jajnika CA-125 i raka piersi CA 15-3.
Za kobiece samopoczucie w dużej mierze odpowiadają hormony, jeśli kobieta skarży się na ciągłe zmęczenie, senność i uczucie zimna, zastanawia się dlaczego przytyła pomimo zdrowego odżywiania, ma łamliwe paznokcie i wypadają jej włosy, a nawet zauważa u siebie nietypowe obrzęki wówczas należy pomyśleć o tarczycy. Niedoczynność tego gruczołu występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Aby przekonać się czy na nią nie chorujemy, wystarczy wykonać badania w postaci oznaczenia hormonów tarczycy takich jak m.in. tyreotropina (TSH).
W zestawie badań znajduje się: morfologia krwi, glukoza, TIBC, TSH, estradiol, CA 125 oraz CA 15-3.
Badania można wykonać w punktach pobrań w oddziale Białystok
https://diag.pl/katalogi/wojewodztwo/podlaskie/ akcja potrwa do 31 marca 2022 roku.