Aktualności

Wróć

Koalicja Obywatelska chce uzdrowić służbę zdrowia

2019-09-20 15:58:22
Krótsze kolejki, mniej biurokracji dla lekarzy, więcej profilaktyki dla pacjentów - Koalicja Obywatelska przypomina główne założenia swojego programu dla służby zdrowia.
pixabay.com
Jednym z podstawowych elementów programu Koalicji Obywatelskiej, o którym mówi już właściwie od wyborów do Europarlamentu, jest chyba największa bolączka większości obywateli, czyli stan polskiej służby zdrowia, z której musimy korzystać wszyscy. Najważniejsze punkty przypomniał w piątek (20.09) kandydat KO do sejmu Krzysztof Truskolaski.

- Obecnie system opieki zdrowotnej jest chory i należy go jak najszybciej uzdrowić. Dlatego Koalicja Obywatelska w swoim programie zawarła punkt: Polska Zdrowia. W Polsce mamy np. 2142 limuzyny rządowe, a tylko 1360 karetek pogotowia. Ta sytuacja nie jest normalna – przecież pogotowie ratuje życie Polaków - mówił Krzysztof Truskolaski.

Mniejsze kolejki i papierologia

Inna sprawa to kolejki do specjalistów, które dzisiaj sięgają często nawet kilku miesięcy. Koalicja Obywatelska chce je zdecydowanie skrócić, gwarantując, że te kolejki skrócą się maksymalnie do 21 dni Skrócony ma zostać także czas oczekiwania na SOR-ach. Ma być nie dłuższy niż 60 minut. Nie tłumaczą, jak konkretnie ma się to udać, ale stwierdzają, że podstawą poprawy sytuacji w służbie zdrowia jest zwiększenie nakładów finansowych.

- Należy zwiększyć finansowanie na służbę zdrowia do 6% PKB. Dzisiaj jest to 4,8%. To mają być realne środki przekazywane na potrzeby Polaków. Poza tym biurokracja powinna być zdecydowanie zmniejszona. Lekarze dzisiaj 80% swojego czasu poświęcają na wypełnianie papierów. Dlatego proponujemy, żeby zostało wprowadzone stanowisko asystenta lekarza, który będzie się zajmował biurokracją - deklarował Krzysztof Truskolaski.

Zdaniem Krzysztofa Truskolaskiego NFZ powinien też zmienić system finansowania szpitali. Dzisiaj dla placówki opłaca się przyjąć pacjenta, tylko jeśli spędzi w niej przynajmniej 72 godziny, a wielu pacjentów mogłoby wyjść do domu już po jednej dobie. W takiej sytuacji szpital też powinien dostać rekompensatę z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mierzą w europejskie standardy

Koalicja Obywatelska myśli jednak nie tylko o poprawie organizacji szpitali i gabinetów, ale też o samych potencjalnych pacjentach. Chce, żeby osoby po 50. roku życia miały dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych raz na 4 lata.

Wraca też temat programu walki z rakiem. Zakłada on m.in. żeby onkolog był lekarzem, który przeprowadzi pacjenta onkologicznego przez cały okres choroby, koordynując jego leczenie, także jeśli chodzi o innych lekarzy specjalistów, którzy biorą udział w leczeniu. KO chce, żeby w ciągu 7 lat doszlusować do szybkości leczenia chorób nowotworowych, z jaką mamy do czynienia w zachodnich krajach Unii Europejskiej.

Żeby zachęcić studentów medycyny do pozostawania w kraju po szkole, mieliby oni już od 2. roku studiów dawać im stypendium.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl