Kleszczowe zapalenie mózgu. Pamiętaj o szczepieniach
Las, ale coraz częściej także podmiejskie łąki, to naturalne środowisko kleszczy. Niewielkie pajęczaki są odpowiedzialne za dwie groźne choroby: odkleszczowe wirusowe zapalenie opon mózgowych (KZM) i boreliozę. Przed pierwszą skutecznie uchroni nas szczepionka, dlatego z roku na rok rośnie zainteresowanie szczepieniami, zwłaszcza przed sezonem urlopowym.
www.kleszczeinfo.pl
Niestety na boreliozę nie ma szczepionki, a jedynym skutecznym sposobem uniknięcia choroby jest chodzenie po lesie w ubraniu szczelnie zakrywającym ciało. A i tak po takim spacerze trzeba się bardzo dokładnie obejrzeć. Znalezienie kleszcza nie musi być powodem do paniki. Trzeba wtedy jak najszybciej delikatne wykręcić pajęczaka (w stronę odwrotną do ruchu wskazówek zegara) lub wyssać pajęczaka specjalną pompką.
Chorobie można skutecznie zapobiegać stosując szczepienia ochronne. Są one zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób na stałe lub czasowo przebywających na terenach nasilonego występowania choroby. Prawidłowo przeprowadzone szczepienie wywołuje w organizmie osoby zaszczepionej produkcję swoistych przeciwciał, przeciw wirusowi KZM. Cykl szczepienia podstawowego zabezpiecza przed zachorowaniem na 3 lata. Po tym czasie zalecane są szczepienia przypominające podawane w odstępach kilkuletnich 3 do 5 lat. Wieloletnie badania wykazały, że skuteczność szczepień przeciw KZM jest jedną z najwyższych, jakie można obecnie osiągnąć dzięki szczepieniom - wynosi ona około 99%.
Od 4 kwietnia Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Białymstoku rozpoczyna promocję szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Przeciwko KZM będzie można zaszczepić się w gabinecie szczepień WSSE w Białymstoku przy ul. Legionowej 8 we wtorki i czwartki w godz. 12-15.
andy