Turystyka

Wróć

Kładka Waniewo-Śliwno ponownie jest dostępna dla turystów

2025-03-26 15:30:01
Miłośnicy wędrówek po Narwiańskim Parku Narodowym mają powód do radości. Kładka Waniewo-Śliwno znów jest dostępna dla turystów.
Fb: Narwiański Park Narodowy
– W tym roku z powodu suszy mamy wyjątkowo niski poziom wody w rzece. Prosimy więc o zachowanie szczególnej ostrożności przy wchodzeniu i schodzeniu z pływających pomostów – informuje Narwiański Park Narodowy w mediach społecznościowych.

Zasady korzystania z kładki:

• Pomosty przeciąga się za łańcuch, a nie za linę.
• Należy zachować limit osób, które mogą jednocześnie przebywać na pomostach pływających.
• Śmieci trzeba zabrać ze sobą – nie można zostawiać ich na szlaku.
• Na szlaku obowiązuje całkowity zakaz palenia.
• Na kładce rower należy prowadzić, a nie na nim jechać.
• W Parku obowiązują bilety wstępu, które można kupić online lub w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej (OEP) Młynarzówka w Kurowie.

Popularna atrakcja Podlasia

Kładka Waniewo-Śliwno to jedna z popularnych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego. Została udostępniona turystom w 2009 roku, a po 10 latach użytkowania przeszła gruntowną modernizację. Mostek łączy dwie gminy: Śliwno-Choroszcz oraz Waniewo-Sokoły. Jego konstrukcję dostosowano do warunków środowiskowych i potrzeb ochrony przyrody.

Obiekt mierzy około 1100 m długości. Zbudowany jest z drewnianych pomostów i czterech ruchomych elementów na pontonach, które umożliwiają ich samodzielne przeciąganie. Stanowi popularną atrakcję zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i turystów na rowerach.

Historia miejsca

Historia tego miejsca sięga XV wieku, kiedy przez Narew prowadził ważny trakt handlowy łączący Koronę i Litwę. W okolicach mostu znajdowały się również karczmy prowadzone przez Żydów. Podróżujący kupcy, aby szczęśliwie i bezpiecznie przeprawić się na drugi brzeg, często raczyli się okowitą – z jednej strony rzeki w intencji udanej przeprawy, a po jej pomyślnym zakończeniu, z drugiej strony, świętowali swoją podróż.

Dziś kładka jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale także miejscem edukacji przyrodniczej. Umożliwia poznawanie fauny i flory Narwiańskiego Parku Narodowego.
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl