Kultura i Rozrywka

Wróć

Kino tak różnorodne jak cały kontynent. Niebawem AfryKamera w Białymstoku!

2022-04-05 08:16:53
Gdy myślimy Afryka, ukazują nam się obrazy gorąca, egzotyki, plemion, dzikiej przyrody. Zwykliśmy kojarzyć ją dość jednolicie. Jednak kontynent ten jest tak bardzo zróżnicowany i eklektyczny. Będzie można się o tym przekonać podczas 16. edycji AfryKamery.
Materiały prasowe
Festiwal AfryKamera odbywa się w całej Polsce. Do Białegostoku zawita dzięki Białostockiego Ośrodkowi Kultury. W Kinie Forum w sobotę (9.04) oraz od wtorku do czwartku (12-14.04) będzie można spotkać się z filmami stworzonymi w różnych krajach afrykańskich.

Afryka jest kontynentem o bardzo zróżnicowanym etnicznym kolorycie. To przecież tutaj znajduje się i tak turystyczna Tunezja, Maroko, Egipt. To także Algieria, RPA, Bostwana czy Sudan i Etiopia. To prawdziwa mozaika kulturowa, z ludami bardziej i mniej archaicznymi. Aby dobrze poznać Afrykę, należałoby zgłębić całą trudną nieraz historię. Przeszłość i teraźniejszość znajdują styczność niemal w każdym zakątku tego kontynentu.

Aby choć w namiastce poznać bliżej kulturę państw afrykańskich, można wybrać się na Festiwal AfryKamera, który rozpocznie się już w sobotę (9.04). Tego dnia będzie można obejrzeć film Syn, dramat który doskonale uchwycił złożone ludzkie emocje w ich społeczno-kulturowym, historycznym i politycznym kontekście.

We wtorek (12.04) w Kinie Forum zostanie pokazany film Pewnego razu w Ugandzie, czyli dokument, który w znakomity sposób pokazuje historię i fenomen Wakaliwoodu (pierwsza firma produkująca filmy akcji w Ugandzie) i jego twórcy, człowieka o niezwykłej wyobraźni, pasji, wrażliwości i kreatywności.

Natomiast w środę (13.04) odbędzie się projekcja filmu Moffie. Jest to brutalna, ale zarazem olśniewająca historia młodzieńczego gejowskiego pożądania na angolskim froncie wojennym.

Na zakończenie AfryKamery w czwartek (14.04) będzie można zobaczyć film Przestańcie nas filmować. W swoim dokumencie Joris Postema konfrontuje się z lokalnymi artystami i kongijską częścią swojej ekipy filmowej, ukazując nie tylko różnice w postrzeganiu Afryki pomiędzy obcokrajowcami a jej mieszkańcami czy przejawy współczesnego neokolonializmu, ale także kwestie etyki i odpowiedzialności zachodnich filmowców i dziennikarzy realizujących materiały na tym kontynencie.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM I OPIS FILMÓW
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl