Kultura i Rozrywka

Wróć

Kino na Wielkanoc. Jak pracują białostockie placówki w święta? [WIDEO]

2019-04-18 15:40:27
Praziomek - ten film można będzie przedpremierowo obejrzeć w sieci kin Helios. To tylko jedna ze świątecznych propozycji.
Pokazy przedpremierowe

Charyzmatyczny sir Lionel Frost to najwybitniejszy na świecie tropiciel mitów i potworów. W każdym razie za takiego sam się uważa. Problem w tym, że cieszy się raczej opinią postrzelonego dziwaka niż szacownego naukowca. Nic dziwnego zatem, że chętnie skorzysta z okazji, by udowodnić całemu światu, jaki to z niego Indiana Jones. Na listowne zaproszenie pewnego tajemniczego obywatela wyrusza w dzikie ostępy Ameryki Północnej, by odnaleźć i ujawnić najbardziej tajemniczą z mitycznych istot - brakujące ogniwo, czyli najbliższego przodka człowieka zwanego także Wielką Stopą. Łowca przygód po przybyciu na miejsce dokona dwóch niezwykłych odkryć! Po pierwsze: zaproszenie było podstępem. Po drugie: jego autor to... niestety tego nie możemy zdradzić. Razem z nim Sir Lionel wyrusza w dalszą pełną przygód podroż, by dokonać odkrycia znacznie większego niż kiedykolwiek mógł pomarzyć! W polskiej wersji językowej filmu Praziomek usłyszymy m.in. Piotra Adamczyka.



Drugi tytuł, który można oglądać przedpremierowo, to horror Belzebub. Agent specjalny Emanuel Ritter (Cosio) prowadzi policyjne śledztwo w sprawie serii tajemniczych zgonów z udziałem małych dzieci. Sprawa przybiera nadprzyrodzony obrót, gdy kapłan (Bell) z Watykanu łączy starożytnego demona Belzebutha z morderstwami.



Filmy można będzie obejrzeć już w piątek (19.04).

Co na ekranie kina Forum?

Berlin, Barcelona to przejmująco szczera opowieść o współczesnych 30-latkach i przyjaźni, która zostaje wystawiona na ciężką próbę. Film koncentruje się wokół paczki bliskich przyjaciół. Comas, Olivia, Eloy oraz Guille znają się od liceum, zawsze trzymali się razem. Jednak kiedy jedno z nich przeprowadza się z Barcelony do Berlina, nie mają już okazji do tak częstych spotkań.

Z okazji 35. urodzin Comasa przyjaciele udają się do Berlina, aby złożyć mu niespodziewaną wizytę. Powitanie ze strony dawno niewidzianego przyjaciela nie jest jednak takie, jakiego się wszyscy spodziewali. W trakcie weekendu nierozerwalna zdawałoby się więź łącząca przyjaciół zostaje wystawiona na ciężką próbę. A oni odkrywają, że czas i odległość mogą wszystko zmienić..

Film wyprodukowała legendarna Isabel Coixet (Życie ukryte w słowach, Moje życie beze mnie, Księgarnia), a za reżyserię odpowiada jedna z najciekawszych hiszpańskich twórczyń młodego pokolenia Elena Trapé. W filmie występują najpopularniejsze w Hiszpanii gwiazdy ekranu: Alexandra Jiménez (La zona, Jak być normalną), Miki Esparbé (Jednooki król, Jak być normalną) czy Bruno Sevilla (Trudno powiedzieć: żegnaj, Prawdziwa historia rodu Borgiów). Film ma premierę w piątek (19.04).



Z kolei od poniedziałku (22.04) można będzie oglądać wyróżniony pierwszą w historii Specjalną Złotą Palmą w Cannes obraz Jean-Luc Godard. Imaginacje. To awangardowy esej niekwestionowanego Mistrza Kina będący kolażem m.in. z klasycznych dzieł filmowych, telewizyjnych newsów oraz amatorskich filmów rodem z YouTube'a.

88-letni twórca Do utraty tchu, wcielając się w rolę narratora, prowadzi nas przez fascynujący labirynt własnego umysłu, w którym Pierre Paolo Passolini sąsiaduje z Alfredem Hitchockiem i Michaelem Bay'em, Jan Sebastian Bach z Włodzimierzem Wysockim, a John Milton z Fiodorem Dostojewskim. Jean-Luc Godard. Imaginacje to kino ery multimediów, w której odbiorcy nieustająco bombardowani są fragmentarycznymi obrazami i dźwiękami z ekranów telewizorów, komputerów, telefonów komórkowych, a nawet smartwatchy. I na ich podstawie budują swój ogląd rzeczywistości.

Będący ojcem francuskiej Nowej Fali i jednym z czołowych reżyserów kina europejskiego Godard zrealizował blisko 100 filmów fabularnych długo- i krótkometrażowych, dokumentów i esejów. Jego dzieła ośmiokrotnie prezentowane były w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jest również laureatem najważniejszych nagród Berlinale oraz MFF w Wenecji. W 2007 roku otrzymał Europejską Nagrodę Filmową za osiągnięcia życia, zaś w 2010 roku honorowego Oscara za wkład w światową kinematografię.

W Jean-Luc Godard. Imaginacje reżyser zastanawia się nad współczesną rolą kina, analizuje i poddaje krytyce jego niezdolność do rozpoznania okrucieństw XX i XXI wieku, w tym Holokaustu i konfliktu na Bliskim Wschodzie, pyta o powinności twórców oraz odbiorców filmowego spektaklu. Eksperymentując z proporcjami obrazu, montażem, kolorami i dźwiękiem, próbuje dostrzec to, co skrywa się pod jego powierzchnią.

- Większość filmów skupia się na prezentowaniu czegoś, co się wydarza. Zaledwie kilka zaś mówi o tym, co się nie dzieje. Mam nadzieję, że mój film dotyka tego wymiaru - mówił reżyser podczas konferencji prasowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.



Jak pracują kina?

Wielka Sobota (20.04): kina Helios pracują zgodnie z repertuarem, kino Forum jest nieczynne;

Niedziela Wielkanocna (21.04): kina Helios oraz kino Forum są nieczynne;

Poniedziałek Wielkanocny (22.04): kina Helios i kino Forum pracują zgodnie z repertuarem.

Repertuar kin
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl