Kilkudziesięciu migrantów rzucało konarami i kamieniami. Służby odparły atak
Na granicy polsko-białoruskiej wciąż jest niebezpiecznie. Minionej doby odnotowano liczne przypadki agresywnych zachowań ze strony osób znajdujących się za zaporą.
SG
W ciągu ostatniej doby funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali 80 prób naruszenia granicy państwowej. Incydenty te były związane z nasilającym się kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Migranci, desperacko próbując przedostać się na terytorium Polski, wielokrotnie obrzucali polskie patrole kamieniami i konarami, co dodatkowo utrudniało pracę strażników granicznych.
W poniedziałek (17 czerwca) działania mające na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji były intensywnie prowadzone na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek Straży Granicznej w Białowieży, Narewce, Czeremsze i Dubiczach Cerkiewnych. Te rejony są szczególnie narażone na próby nielegalnego przekroczenia granicy ze względu na ich bliskość do Białorusi oraz gęste zalesienie, które ułatwia ukrywanie się migrantom.
W rejonie Białowieży odnotowano próby przedostania się na terytorium Polski przez graniczną rzekę Przewłoka. Tego typu przejścia są wyjątkowo niebezpieczne zarówno dla migrantów, jak i dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. Doszło również do licznych przypadków agresywnych zachowań ze strony osób znajdujących się za techniczną zaporą.
Po godzinie 18:00, policjanci z Gdańska, w okolicach miejscowości Wygon, odparli próbę siłowego przekroczenia granicy. Grupa kilkudziesięciu osób najpierw obrzucała kamieniami i konarami żołnierzy Wojska Polskiego, a następnie próbowała przebić się przez granicę. Po interwencji policjantów agresywne osoby uciekły do lasu po stronie białoruskiej. Na szczęście, jak poinformował Tomasz Krupa, rzecznik Podlaskiej Policji, żaden z funkcjonariuszy nie odniósł obrażeń.
Od początku tego roku, na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej, odnotowano ponad 19 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Liczba ta wskazuje na skalę problemu i wyzwania, przed jakimi stoją polskie służby graniczne. W odpowiedzi na narastającą presję migracyjną, wzmocniono kontrole oraz zwiększono liczbę patroli w kluczowych rejonach.
Współpraca z innymi służbami, takimi jak policja i wojsko, jest ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa i skutecznego przeciwdziałania nielegalnej migracji. Władze polskie podkreślają, że działania te są niezbędne dla ochrony granicy państwowej i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli. Jednocześnie apelują o przestrzeganie prawa międzynarodowego oraz o pomoc ze strony społeczności międzynarodowej w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego.
Redakcja MW
24@bialystokonline.pl