Kierunek Wschód to przegląd teatralny prezentujący kulturę pogranicza. Celem festiwalu jest upowszechnianie międzynarodowej idei Partnerstwa Wschodniego oraz prezentacja spektakli teatralnych partnerów z tych krajów, a także teatrów z Polski, które, podobnie jak białostocka instytucja, ulokowane są na pograniczach kulturowych i stąd czerpią inspirację do działań twórczych. Wydarzenie ma służyć zacieśnianiu współpracy Teatru Dramatycznego z partnerami z zagranicy oraz z innymi teatrami i artystami z Polski. W tym roku odbywa się jego trzecia edycja.
Co w programie festiwalu?
- W tym roku po raz pierwszy udało nam się zaprosić dwa teatry narodowe. Są to Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały z Mińska - przyjedzie ze spektaklem Pińska szlachta - i Narodowy Akademicki Teatr im. Iwana Franki z Kijowa - zagra spektakl Schweik - mówił na konferencji prasowej Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki.
W trakcie festiwalu wystąpią artyści z Białorusi, Gruzji, Litwy, Ukrainy oraz z Polski. W sobotę (28 września) wydarzenie zainaugurują aktorzy Narodowego Akademickiego Teatru im. Iwana Franki z Kijowa na Ukrainie spektaklem Schweik. W niedzielę (29 września) będzie można obejrzeć przedstawienie Pińska szlachta Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały z Mińska na Białorusi. W poniedziałek (30 września) odbędzie się wydarzenie specjalne: Kaprysy zaspokojone - recital Magdaleny Warzechy, aktorki Teatru Narodowego.
Z kolei we wtorek (1 października) aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa zagrają spektakl Lwów nie oddamy. Dzień później (2 października) Teresa Stępień-Nowicka, aktorka Teatru Horzycy w Toruniu, zaprezentuje swój monodram Elżbieta Watson - Cichociemna. W czwartek (3 października) festiwalowa publiczność obejrzy Obławę w wykonaniu gospodarzy - aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Kolejnego dnia, w piątek, wystąpią artyści z Państwowego Teatru Dramatycznego Telawi im. Waży Pszawellego z Gruzji, którzy zagrają spektakl Rozbity dzban. W sobotę (5 października) wystąpi teatr OKT/Wilno z Litwy, który zaprezentuje przedstawienie Wesele.
Festiwal zakończy się w niedzielę (6 października) spektaklem Beton Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi.
- Zależało nam, by spektakle zaproszonych teatrów pokazywały kulturę nam bliską, ale nie do końca znaną. Przeszkodą są granice, które dzielą nas od sąsiadów - zaznaczał Piotr Półtorak.
Jest pełen nadziei, że publiczność dopisze. Dodaje także, że wiele innych teatrów próbowało dostać się na festiwal i zaprezentować swoje przedstawienia. Wydarzenie ma jednak ograniczone ramy czasowe oraz finansowe.
Jak zdobyć wejściówki?
Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny - obowiązują jednak wejściówki.
- Dystrybucja bezpłatnych wejściówek rozpocznie się w środę (18 września) od godz. 14.00 w kasie Teatru Dramatycznego. Jedna osoba może otrzymać 4 wejściówki, wyjątkiem jest monodram Teresy Stępień-Nowickiej Elżbieta Watson-Cichociemna grany na scenie kameralnej - informuje Martyna Faustyna Zaniewska z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
Wszystkie wydarzenia będą rozpoczynać się o godz. 19.00, po spektaklach zaplanowane są spotkania i rozmowy z artystami.
Festiwal Kierunek Wschód III finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.
Festiwal Ode wydarzeniem towarzyszącym
Festiwalowi Kierunek Wschód towarzyszy Festiwal Teatralny Ode - to jego szósta odsłona.
- Na widzów czeka pełen przekrój - od klasyki białoruskiego teatru po laboratorium aktorskie. Filmy, spektakle amatorskie i profesjonalne, czytania performatywne, interaktywne sztuki dla dzieci oraz teatralne premiery - tak prezentuje się program festiwalu - mówiła Joanna Troc z Teatru Czrevo, organizatorka wydarzenia.
Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane dwa premierowe spektakle - oba na podstawie europejskiej klasyki w znakomitym tłumaczeniu Jana Maksymiuka, znanego literata, miłośnika i badacza języka białoruskiego. Monodram Dominiki Puc - aktorki Teatru z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce - został stworzony na podstawie opowiadania Postrzyżyny Bogumiła Hrabala. Druga premiera to Divosnuby, czyli Oświadczyny Antoniego Czechowa. Teatr Czrevo przygotował ten spektakl specjalnie na Festiwal Teatralny Ode.
Oczywiście nie zabraknie propozycji dla najmłodszej widowni. Będzie to spektakl Jość ideja Teatru Horada Siabrou z Mińska, który prowadzą sławy białoruskiej sceny teatralnej i filmowej - Anna i Paweł Charlańczuk. To wybrane wydarzenia.
Festiwal Teatralny Ode potrwa w dniach 22-28 września. Festiwalowe miejsca to nie tylko białostocki Teatr Dramatyczny, ale też Gminne Centrum Kultury w Orli, Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim, Białowieski Ośrodek Kultury w Białowieży czy Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny - obowiązuje jednak rezerwacja miejsc (teatr@czrevo.pl).
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym Festiwalu Kierunek Wschód III.
Program:
Festiwal Kierunek Wschód III