Zdrowie

Wróć

Kiedy warto udać się do internisty?

2024-10-30 08:00:01
Internista – specjalista chorób wewnętrznych – odgrywa bardzo ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej, ponieważ często jest pierwszym lekarzem, do którego zgłaszają się pacjenci z niepokojącymi objawami. Dzięki swojej szerokiej wiedzy i doświadczeniu potrafi diagnozować i leczyć wiele schorzeń wewnętrznych, a także kieruje pacjentów do innych specjalistów. Sprawdź, kiedy warto odwiedzić jego gabinet.
Kim jest lekarz internista i czym się zajmuje?

Lekarz internista to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób narządów wewnętrznych u osób dorosłych. Jest to jedna z najszerszych specjalizacji medycznych, co oznacza, że internista posiada wiedzę na temat funkcjonowania całego organizmu człowieka.

Do obowiązków specjalisty chorób wewnętrznych należy przeprowadzanie kompleksowych badań w celu postawienia trafnej diagnozy i leczenie chorób przewlekłych, takich jak: cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby układu trawiennego czy choroby nowotworowe. Można od niego otrzymać skierowanie na specjalistyczne badania diagnostyczne (badania krwi, USG, EKG czy tomografię komputerową) lub do innego specjalisty. Wystawia on recepty na leki i zwolnienia lekarskie, jeśli uzna, że jest taka potrzeba.


Kiedy warto zgłosić się do internisty?

Internista to lekarz, do którego powinniśmy się zgłosić w momencie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu. Do najczęstszych powodów, dla których warto umówić się na wizytę, należą:
- silne bóle brzucha,
- ucisk w klatce piersiowej, duszności i problemy z oddychaniem,
- wzdęcia, zaparcia i inne dolegliwości układu pokarmowego,
- brak apetytu, nagła utrata masy ciała,
- ból nerek,
- zmęczenie i osłabienie,
- problemy hormonalne, np. związane z tarczycą.

Warto również rozważyć wizytę u internisty w celach profilaktycznych, na przykład, aby wykonać podstawowe badania krwi, pomiar ciśnienia czy badania przesiewowe.

Dostrzegasz u siebie niepokojące objawy lub chcesz wzmocnić działania profilaktyczne? Umów się na wizytę u internisty LUX MED.


Jak przebiega wizyta u internisty?

Wizyta u internisty zazwyczaj składa się z kilku etapów. Lekarz na wstępie przeprowadza szczegółowy wywiad, pytając o objawy, historię chorób w rodzinie, przyjmowane leki oraz styl życia. Następnie przystępuje do badania fizykalnego, w trakcie którego bada pacjenta palpacyjnie. W razie potrzeby kieruje na dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak badania krwi, moczu, EKG czy USG.

Po zebraniu wszystkich informacji i przeprowadzeniu niezbędnych badań internista stawia diagnozę i ustala plan leczenia. Może on zalecić terapię farmakologiczną, zmianę stylu życia lub wdrożenie programu rehabilitacyjnego. W przypadku chorób przewlekłych leczenie często wymaga długoterminowej opieki.

Warto pamiętać, że regularne wizyty kontrolne u internisty, nawet w przypadku braku dolegliwości, są ważne dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Specjalista chorób wewnętrznych może wcześnie wykryć niepokojące objawy i zapobiec rozwojowi poważnych schorzeń.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]