Aktualności

Wróć

Kiedy składać wnioski o 500 plus? Warto to wiedzieć, żeby mieć ciągłość wypłaty

2023-02-01 14:48:13
1 lutego rozpoczął się nabór na 500 plus. Złożenie wniosku do 30 kwietnia zapewnia ciągłość wypłaty.
ZUS Białystok
Ruszył już nabór wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do końca maja przyszłego roku. Złożenie wniosku do 30 kwietnia jest gwarancją ciągłości wypłaty.

- Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat niezależnie od dochodów rodziny. Od 2022 r. gdy ZUS przejął wypłatę świadczenia, wnioski można złożyć tylko elektronicznie. Do dyspozycji rodzice mają Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, portale Emp@tia oraz aplikację mobilną mZUS – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W ubiegłym roku w ramach programu 500 plus wypłacono około 22 mld zł na około 8 mln dzieci w całym kraju. W Podlaskiem ZUS wypłacił 620 mln zł na 223 tys. dzieci.

W przypadku wypełnionego wniosku do 30 kwietnia oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone do 30 czerwca tego roku. Gdy wniosek zostanie złożony w maju bądź w czerwcu, wówczas wypłata świadczenia z wyrównaniem nastąpi nie później niż odpowiednio do 31 lipca i do 31 sierpnia tego roku.

- Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2023 r. gwarantuje wypłatę z wyrównaniem od początku okresu świadczeniowego – mówi Krupicka.

Można też skorzystać z aplikacji mZUS

Od tego roku działa aplikacja mobilna mZUS. Jest ona przeznaczona także dla rodziców, którzy mogą korzystać z świadczenia. W przypadku, gdy wniosek był złożony i przyznany rodzic może na jego podstawie utworzyć nowy wniosek. Do kreatora pobrane są wszystkie uprzednio wprowadzane dane. Jeśli coś się zmieniło, można to poprawić.

- W aplikacji są również dostępne wnioski, które trafiły do ZUS-u różnymi kanałami, przez: mZUS, PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub system Emp@tia. W naszym urządzeniu mobilnym możemy sprawdzić także kwotę świadczenia i termin jego wypłaty. Poprzez powiadomienie, ZUS przypomni również o możliwości składania wniosków na nowy okres świadczeniowy - wyjaśnia rzeczniczka.

Warto pamiętać, że świadczenie przysługuje także mieszkającym w naszym kraju obywatelom Unii Europejskiej oraz cudzoziemcom, którzy mają legalny pobyt w Polsce. Takie osoby do składanego wniosku muszą dołączyć dokument, który potwierdza pozwolenie na pobyt w Polsce z dostępem do pracy, np. kartę pobytu z adnotacją dostęp do rynku pracy.

Świadczenie przysługuje także obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju po 23 lutego uciekając przed działaniami wojennymi i uzyskali w Polsce legalny pobyt na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ukraińcy powinni przekazać oświadczenie na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl