Ważna decyzja w rękach ogółu
Historia herbu Jagiellonii jest długa i dosyć skomplikowana. Na początku klub funkcjonował pod nazwą 42. Pułku Piechoty, a za graficzny znak drużyny stanowiła tarcza z wpisaną w nią nazwą jednostki. Następnie - w 1932 r. - w nazwie podlaskiego zespołu po raz pierwszy pojawiła się Jagiellonia, a logo przybrało żółto-czerwone barwy z Jotką w środku i to właśnie ten emblemat stał się wzorem przy tworzeniu tego, który obowiązuje współcześnie. W kolejnych latach nazwa podlaskiego klubu nadal ewoluowała, tak jak i sam herb. Od 1989 r. do 1999 r. - a także w latach 2003-2006 - herb Dumy Podlasia przybrał nowe kształty (bardziej okrągłe i pękate), doszło także do odwrócenia kolorów. I to właśnie ten znak graficzny jest traktowany przez najzagorzalszych fanów Jagi za najważniejszy.
- W 2006 r. jeden z członków zarządu stowarzyszenia BKS Jagiellonia (który uczestniczył w tworzeniu Sportowej Spółki Akcyjnej w 1999 r. i współpracował do 2003 r.), o pseudonimie Baran, wykorzystał, że zapomniano o prawach do wartości niematerialnych, czyli m.in. herbu, i zgłosił w Urzędzie Patentowym znak starej Jotki jako swoją własność. Zażądał od władz klubu korzyści majątkowych w zamian za używanie herbu. Zarówno klub, jak i kibice, nie mogli się na to zgodzić. Wspólnie postanowili stworzyć logo inspirowane latami międzywojennymi, gdy Jagiellonia stawiała pierwsze piłkarskie kroki. Za wzorzec posłużył autentyczny historyczny herb z 1932 r. wystawiony w gablocie ówczesnego Jaga Pubu. Pomysłodawcą był obecny Kustosz Jagiellonii Białystok - Jarosław Dunda, czyli Zygmunt. Postanowiono, że do momentu uregulowania własności do starej Jotki klub będzie oficjalnie funkcjonował pod nowym herbem. Niedawno jednemu z kibiców Jagiellonii udało się odzyskać prawa do herbu i chce oddać własność starej Jotki na rzecz Jagiellonii Białystok. Warunkiem jest przywrócenie herbu jako oficjalnego klubowego znaku - czytamy w komunikacie kibiców.
Po burzliwych negocjacjach na linii fani - klub udało się dojść do porozumienia i przywrócenie dawnego emblematu stanie się możliwe, jeżeli tylko takiej zmiany będzie chciała większość sympatyków podlaskiej drużyny. Aby poznań zdanie kibiców, zorganizowane zostanie specjalne głosowanie.
Aby wskazać swego graficznego faworyta, nie trzeba wychodzić z domu
Głosowanie na herb, który obowiązywać będzie w trakcie świętowania 100-lecia istnienia Jagiellonii, jak i później, przeprowadzone zostanie poprzez
klubowy serwis, który służy do zakupu biletów. Swój głos będzie mógł oddać każdy, kto chociaż raz pojawił się na domowym meczu Dumy Podlasia. Warto odnotować, że za oddany głos każdy uczestnik programu lojalnościowego Jaga Benefit zostanie nagrodzony 40 punktami.
Głosowanie rozpocznie się w poniedziałek (13.01) o godz. 19.20 i potrwa do niedzieli (19.01) do godz. 19.20. Aby swego rodzaju referendum było ważne, własną opinię odnośnie dalszej formy funkcjonowania herbu musi wyrazić przynajmniej 1920 kibiców.